Gündem Haberleri

  Kış yüzünü gösterdi

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Karakış iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Bütün yurtta hava sıcaklıkları giderke düşerken yağmur ve kar yağışları yaşamı olumsuz etkiliyor. Aşırı yağışlar yüzünden Rize'de bazı binaların alt katlarını su bastı. Erzurum ve Kars'ta ise sabah başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor. İstanbul- Kars uçak seferleri iptal edildi.

  Türkiye, kışa teslim oldu... Meteoroloji uzmanları hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde biraz daha azalacağını  bazı bölgelerde kar yağışı beklendiğini söylüyor.

  RİZE`DE YAĞIŞLAR ETKİLİ OLDU  
       
  Aşırı yağışlar nedeniyle hafta sonu meydana gelen sel ve heyelanların yaşandığı Rize`de, dün akşam yeniden başlayan yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor.  

  Aralıksız devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle şehir merkezindeki menfezler tıkandı, birçok ev ve işyerininbodrum katlarını su bastı, bazı karayollarında ise heyelanlar meydana geldi.  

  Çayeli-Kaptanpaşa il yolu 8. kilometrede meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Rize-Çayeli karayolunun Gündoğdu Beldesi`nin Balıkçılar Köyü mevkiinde meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşım yapımı süren Karadeniz Sahil Yolu`ndan sağlanıyor.
    
  Rize-Güneysu karayolunun Zincirliköprü Köyü mevkiinde meydana gelen toprak kayması nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanıyor.  

  Öte yandan, Rize`de son 10 saatte metrekareye yaklaşık 60,5 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

  ERZURUM VE KARS'TA KAR YAĞIŞI

  Erzurum ve Kars`ta, sabah başlayan yoğun kar yağışı yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.    Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Doğu Anadolu Bölgesi`nin yüksek kesimlerinde, yoğun kar yağışı başladı.  

  Kar yağışının iki gün aralıklarla süreceğini söyleyen yetkililer, Erzurum ve Kars`ta, sabah başlayan kar yağışının etkisini sürdüreceğini, Iğdır, Ağrı ve Erzincan`da da yağmur başladığını belirttiler.

  Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yağış nedeniyle ulaşıma kapanan köy yolunun olmadığını belirterek, ``Henüz yolu kapanan köy bildirilmedi. Köy Hizmetleri olarak, kış mevsimi için her türlü tedbiri almış durumdayız`` dediler.  
       
  YAĞIŞLI HAVADA TRAFİK UYARISI  
       
  Erzurum Emniyet Müdürü Aziz Aksoy da, kış mevsiminin başlaması ve yağışların artmasının trafik güvenliğini olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, sürücüleri gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı.  

  Yoğun kar yağışı, buzlanma ve heyelan gibi durumlarda Erzurum Otogar`ından otobüslere çıkış izni verilmeyeceğini kaydeden Aksoy, taşıt sahiplerinin zincir, takoz, çekme halatı bulundurmaları gerektiğini hatırlattı.  

  Kontrollerde, araçların özellikle aşınmış lastik kullanıp-kullanılmadığına dikkat edileceğini kaydeden Aksoy, ``Trafik kazalarının olmaması için her türlü tedbiri aldık`` diye konuştu.

  İSTANBUL- KARS UÇAK SEFERLERİ İPTAL

  Kars`taki hava muhalefeti nedeniyle THY`nin bugün yapılması gereken İstanbul-Kars uçak seferi iptal edildi.  Sabah başlayan kar yağışı yüzünden, THY`nin tarifeli uçuşlarından Ankara bağlantılı İstanbul-Kars uçak seferi iptal edildi.

  DAĞ KÖYLERİNDE KIZAKLI KIŞ HAZIRLIĞI

  Muş`un Hasköy İlçesi`ne bağlı dağ köylerinde, vatandaşlar kışın ulaşımın sağlandığı Kızakları onararak, kış mevsimi hazırlıklarını tamamladılar.

   Hasköy İlçesi`ne bağlı Karakütük Köyü Muhtarı Salih Kılıçarslan, yoğun kar yağışı nedeniyle kış mevsiminde köy yolunun günlerce kapandığını ve ulaşımı kızaklarla sağladıklarını söyledi.  

  Özellikle hastalarını köyden ana yola ulaştırmada ambulans işlevi görenn kızakların tamir edildiğini belirten Kılıçarslan, şunları anlattı: Köyümüzün yolu kış mevsiminde uzun müddet ulaşıma kapanıyor. Bizde kendi yöntemlerimizle ulaşım sağlıyoruz. Kızaklarımızla hasta ve yolcularımızı taşımaktayız. Ancak hastaneye acilen yetiştirilmesi gereken hastalarımızın çoğu yolda hayatını kaybediyor.``  

  Karakütük Köyü sakinleri ise kış mevsiminde ulaşımı yıllardır kızaklarla sağladıklarını belirterek, ``Yoğun kar yağışı nedeniyle köyümüzün yolu kapandığı zaman kızak kullanıyoruz. Aniden bastırabilecek kar yağışında, zor durumda kalmamak için şimdiden kızaklarımızı onarıyoruz`` dediler.

  ELAZIĞ'A YILIN İLK KARI YAĞDI

  Elazığ`ın yüksek kesimlerine yılın ilkkarı yağdı.  Elazığ Meteoroloji yetkilileri, Mastar Dağı ile Sivrice İlçesi`ndeki Hazarbaba Dağı`nın yüksek kesimlerine, yılın ilk karının düştüğünü ifade ederek, hafta sonunda il genelinde kar yağışı beklediğini söylediler.

  ağışla birlikte hava sıcaklıklarında önemli ölçüde düşüş olacağını bildiren yetkililer, vatandaşları uyardılar. 

  ADANA'DA SOĞUK HAVA UYARISI

  Adana`da vatandaşlar, hafta sonunda, hava sıcaklığında aşırı bir düşüş ve kuvvetli rüzgar beklentisi nedeniyle önlem almaları konusunda uyarıldı.  

  Adana Valiliği`nce yapılan açıklamada, bu akşamdan itibaren bölgenin kuzeyden gelen soğuk karakterli hava kütlesinin etkisi altınagireceği, yer yer hafif yağış ve sıcaklıkta 8-10 derecelik düşüş beklendiği bildirildi.  

  Meteoroloji ölçümlerine göre, yarın, rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönünde hızını artırarak, zaman zaman fırtına şeklinde eseceğinin anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:    ``İç ve yüksek kesimlerde 17-18 Kasım tarihlerinde sıcaklık sıfır derecenin altına düşeceğinden hafif şiddette don olayı beklenmektedir.Aşırı sıcaklık düşüşü ve kuvvetli rüzgar için tedbirli olunması tavsiye olunur. Soğuk hava 19 Kasım Pazartesi gününden itibaren bölgemizi terk edecektir.``  


  (a.a)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı