Gündem Haberleri

  Kış yaklaşıyor endişeliyim

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  15.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Özel Elçisi sıfatıyla Gaziantep ve Kilis’teki Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları gezdikten sonra dün Ankara’da temaslarda bulunan ABD’li aktris Angelina Jolie, “Türk hükümetine minnettarım” dedi. Jolie sığınmacılara yardım sağlayan Kanada, İrlanda gibi donör ülkelerin büyükelçilerine de “Kış yaklaşıyor, yardımları artırın” çağrısında bulundu.

  ABD’li ünlü film yıldızı ve BM Özel Elçisi Angelina Jolie, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınanlarla ilgili, “Türkiye’ye minnettarız. Kışın yaklaşıyor olması herkes gibi benim için de endişe verici. Kimse kamplarda yaşamak, mülteci olmak istemez” dedi. Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Gaziantep ve Kilis’teki Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaretlerinin ardından dün Ankara’da Suriye mesaisine devam etti. Sabah erken saatlerde Suriyeli sığınmacılara yardım sağlayan aralarında Kanada, İrlanda gibi donör ülkelerin büyükelçilerinin de bulunduğu bir heyetle kahvaltıda buluştu. Jolie, donör ülkelerin büyükelçilerine, sığınmacıların içinde bulunduğu koşullara ilişkin izlenimlerini aktararak, “Yardımları artırın” dedi.

  Sığınma yasasını görüştüler

  Temasları sırasında, “Sığınmacılara sınır kapılarını kapatmayın” mesajı veren Jolie, başkentte İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Yardımcı Beşir Atalay ile ayrı ayrı bir araya gelerek yaklaşık 1’er saat görüştü.
  Bu görüşmelerde göç konusu ve sığınma yasaları ele alındı. Şahin, Jolie’ye ziyareti ve kamplara dair olumlu sözleri için teşekkür ederken, Guterres de uyguladığı açık kapı politikası nedeniyle Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

  Geri dönüşler ele alınmalı

  Jolie ve Guterres, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Naci Koru ile de Ankara Palas’ta verilen öğle yemeğinde görüştü. Yemekte, zeytinyağlı enginar, ıspanaklı gül böreği, mevsim salata, kuzu kapama ve armut tatlısından oluşan bir mönü sunuldu. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yemek sırasında sığınmacıların durumu görüşülürken taraflar, “Uzun vadede sığınmacıların dönüşlerinin ele alınması ve durumun sürüncemede kalmaması konusunda” mutabık kaldı. Türk tarafı, “Biz sığınmacılara elimizden geleni yapıyoruz ancak sınırın öbür tarafında da güvenli ortam sağlanmalı” görüşünü dile getirdi.
  Görüşmede özellikle Suriyeli kadın ve çocuklara ilişkin kamplardaki izlenimlerini paylaşan Jolie, “Ne kadar vahim ki konuştuğum herkes canını kurtarmak için ülkeden kaçarken bile, en az bir aile ferdini orada evini koruyabilmek için bırakmış” dedi.

  Kollarınızı açtınız

  Yemeğin ardından açıklama yapan Koru, “Uluslararası toplumdan daha fazla katkı görmek istediğimizi bir kez daha söyledik” dedi. Guterres de, Türk hükümetine, “Sığınmacılara sadece sınırlarınızı değil, kollarınızı açtınız” sözleriyle teşekkür ederek, “Suriye’nin içine de insani yardım ulaştırılmalı. Mülteciler ve evsahibi ülkeler desteklenmeli” çağrısında bulundu.

  Donarak ölmesinler

  Jolie de şunları söyledi: “Mültecilere sınırlarını açık tuttuğu için Türk hükümetine minnettarım. Kamplardaki durum oldukça organize. Kimse kamplarda yaşamak, mülteci olmak istemez. Bu insanlar evlerini, ailelerini kaybettiler. Suriye’de yaşanan şiddete ilişkin tartışmaları takip ediyorlar. Onlara psikolojik destek sağlanıyor olması çok önemli. Kışın yaklaşıyor olması herkes gibi beni de endişelendiriyor. Umarım bir yol bulunur ve bu insanların donarak ölmesini engelleyebiliriz.”

  Köşk’te yarım saat

  JOLIE ve Guterres’in Ankara’daki resmi temasları kapsamında son durakları ise Çankaya Köşkü oldu. BM heyetini burada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kabul etti. Basına kapalı görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. Gül, uluslararası camianın bu meseleye olan ilgisinin arzu edilen düzeyin altında kaldığını söyledi. Jolie ise Jolie, Türkiye’deki kamplarda gördüklerini gideceği her yerde çok iyi bir örnek olarak anlatacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı