GeriGündem Kış sıkıyönetimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış sıkıyönetimi

Karakışın etkisi altına giren Küzey Amerika ülkelerinden Kanada'da hayat, kelimenin tam anlamıyla felç oldu. Kar ve şiddetli soğuklar ülkenin büyük kentlerinde yaşamı da dondurdu, şehirlerarası yollar trafiğe kapandı. Şiddetli karakış nedeniyle Kanada ordusu alarma geçirildi. Askerler, ulaşım ve iletişimi sağlamak, hayatı az da olsa yaşanabilir hale getirmek için gece gündüz çalışıyorlar.

Kanada'da uzun yıllardır görünmeyen şiddetli kar fırtınası ve soğuklar, ülkedeki tüm yaşamı felç etti. Kanada ordusu alarma geçirildi. Kötü hava koşullarından ülkedeki doğal yaşam da büyük zarar görüyor. Vahşi hayvanlar yiyecek bulmakta güçlük çekiyorlar.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Kanada, tüm modern teknik donanımına ve araçlarına rağmen, sert doğa koşulları karşısında çaresiz kaldı. Başta başkent Toronto olmak üzere pekçok kentte aşırı kar yağışı ve soğuklar, yolların kapanmasına, yaşam durmasına neden oldu. Kötü hava koşulları nedeniyle toronto'da okullar, işyerleri ve devlet daireleri kapandı. Karakışın şiddeti karşısında aciz kalan sivil örgütler, sonunda silahlı kuvvetlerden yardım istediler.

Zırhlı araçlar desteğinde kent caddelerine dağılan çok sayıda asker, karları küreyerek yolları açmak için büyük bir mücadele veriyor. Karakış, ülkenin özellikle orta ve doğu kesimini olumsuz etkiliyor ve ısı da düşmeye devam ediyor. Sıfırın altında 25 derecede varan soğuklar ve saatte 50 kilometre hızla esen dondurucu rüzgar altında çalışan askeri birlikler, büyük zorluklara göğüs geriyorlar.

Tabii tüm bu koşullardan etkilenmeyen bir kesim de var: Çocuklar... Okulların tatil olmasıyla birlikte kar denilen muhteşem atmosfer olayının tadını, dünyanın her yerinde olduğu gibi Kanada'da çocuklar çıkarıyor.

Ülkenin bir başka büyük kenti Montreal de zorlu kıştan olumsuz etkilenen büyükkentlerden biri. Montreal'de de okullar, işyerleri ve devlet daireleri kapandı. etkililer, kar ve buzla mücadele için askeri birliklerden imdat istedi. Askerler, tıpkı Toronto'da olduğu gibi, Montreal'de de kenti kar ve buzdan temizlemek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Ottawa kentinde ise, kış mevsimi, diğer kentlere nisbetle daha yumuşak geçiyor. Kent sakinleri, karlarla kaplı olan yollara araçlarıyla çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorlar. Kimi Ottawalılar ise, ulaşım sorununa daha pratik çözüm bulmakta gecikmemişler. Bu kişiler, işlerine kayak yaparak gitmeyi daha uygun buluyorlar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle