Gündem Haberleri

  2017 Kış Gündönümü için özel doodle! Kış Gündönümü'nün özellikleri neler?

  Hürriyet Haber
  21.12.2017 - 20:51 | Son Güncelleme:

  21 Aralık tarihi itibari ile en uzun geceyi yaşadık.. Google'da en uzun gecenin yaşandığı o saatlerde özel bir doodle ile yayına çıkarak Kış Gündönümü olayını hazırladığı özel tema ile kullanıcılarına sundu. Peki Kış Gündönümü nedir, hangi tarihlerde nasıl meydana gelir? İşte detaylar

  Kış Gündönümü 2017 sonuna doğru Google tarafından internet kullanıcılarıyla buluşturuldu. Güneş ışınlarının dünyaya düşüşü açısı dolayısıyla kuzey yarım kürede yer alan Türkiye, 21 Aralık 2017 Kış Gündönümü kapsamında en uzun geceyi yaşamaktadır. Peki, Kış Gündönümü 2017 tam olarak neyi ifade etmektedir? İşte, Google'ın da gündemine taşıdığı bugün hakkında detaylı bilgiler

  Kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede yazın başlangıcı sayılır. Güney yarım kürede en uzun gün, Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır. Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye, 21 Aralık'ta en uzun geceyi yaşar.

  TÜRKİYE'DE EN UZUN GECE KAÇ SAAT OLACAK?

  21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

  Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır. En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

  İSTANBUL 21 ARALIK

  Güneşin doğuşu: 08.27
  Güneşin batışı: 17.40
  Gece süresi: 14 saat 47 dakika
  Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika
  En uzun gecenin yaşanacağı Sinop'ta gece süresi 15 saat 6 dakika;
  Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.
  En kısa gecenin yaşanacağı Hatay'da gece süresi 14 saat
  Gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

  21 ARALIK EKİNOKSU KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR ?

  21 Aralık tarihi ile beraber Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört önemli gün ortaya çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.Kuzey Yarım Küre Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece en kısa gündüz yaşanır.Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar. Fakat 21 Mart tarihine kadar geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi Kuzey Kutup Dairesi’ne teğet geçer.

  Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en uzun gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları kısalmaya başlar.

  Güney Yarım Küre Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 90° lik açı ile gelir. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gündüz en kısa gece yaşanır. Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar gece süresi kısalır. Bu tarihten itibaren gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Ancak 21 Mart tarihine kadar gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi Güney Kutup Dairesi’ne teğet geçer. Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dik açı ile alır. Bu tarihten itibaren güneş ışınlarının gelme açıları küçülmeye başlar. Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en kısa gölge yaşanır. Bu tarihten itibaren gölge boyları uzamaya başlar.

  DİĞER GÜNDÖNÜMLERİ NE ZAMAN YAŞANACAK?

  21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

  21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

  23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı