Gündem Haberleri

  Kış dediğin böyle olur

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2 santimi bulduğu zaman başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde hayatı felç eden kar, Doğu Anadolu'daki birçok ilin kent merkezinde 1.5-2 metre... Şehir suyunu donduran, insanı çığ tehlikesiyle karşı karşıya bırakan, evlerin çatılarında 2 metreye ulaşan, araçlara geçit vermeyen kara rağmen Doğu'da yaşam devam ediyor...

  DOĞU, bir süredir karlar altında. Aslında bütün yurt karlar altındaydı, ama Batı'daki durum biraz olsun düzelmiş durumda. Doğu Anadolu Bölgesi metrelerce kar altında yaşamını sürdürmeye çalışırken, bölge insanı, ister istemez buna alışmış, yaşamını bu olguya göre düzenlemiş durumda. İstanbul'da 2-3 santime ulaşan kar nedeniyle tüm yaşamın durduğu gözönüne alındığında, Doğu insanının sabrına ve mücadele gücüne hayran olmamak mümkün değil. Son 7 yılın en çetin kışının yaşandığı Hakkári'de, yaşamı felce uğratan ve kent içinde bile ulaşımın güçlükle yapılmasına yol açan karla mücadele çalışması başlatıldı. Kalınlığı 1.5 metreye ulaşan kar nedeniyle Belediye'nin yanı sıra Özel İdare Müdürlüğünce de ‘‘Kar temizleme’’ ekipleri oluşturuldu. Kar kalınlıkları Hakkari'de 1.5, Bitlis'te 1, Van çevresinde 3, Muş'ta 2 metre. Ardahan, Kars, Ağrı ve Erzurum kent merkezlerinde yer yer yarım metreyi bulan kar, yüksek kesimlerde 1 metreye kadar çıkıyor.

  KENTTE ÇIĞ TEHLİKESİ

  Dağların kenti olarak bilinen Hakkári'de 10 gün önce yağan karın altında kalan araçlar ve tek katlı binalar, vatandaşların çabasıyla kurtarılırken, ara sokaklarda biriken kar da kamyonlarla kent dışına taşınıyor. Oluşturulan kar temizleme ekipleri, özellikle resmi binaların çatılarında tonlarca ağırlığa ulaşan karları küreklerle aşağı indirip, vatandaşların üzerine düşmesini önlüyor. Çığ tehlikesinin de arttığı kent merkezinde Valilikçe bu konuda vatandaşlar uyarılırken, kar temizleme çalışmalarının bir hafta süreceği ve öncelikle ana caddelerin ulaşıma açılmasına çalışıldığı belirtildi. Bu arada, içme suyu şebekesinde meydana gelen don nedeniyle kentte su sıkıntısı da çekiliyor.

  Avcılardan aç yabani hayvanlara günde 3 öğün yem

  Kütahyalı avcılar, olumsuz hava koşulları nedeniyle zor durumda bulunan yaban hayvanları ve kuşlara 20 gündür yiyecek bırakıyorlar. Kuşlar için Porsuk Barajı'na, diğer yaban hayvanları için de boş alanlara 20 gündür, günde üç öğün yiyecek ve yem bıraktıklarına dikkat çeken Kütahya Avcılar Derneği Başkanı İbrahim Aksaz, ‘‘Gerçek avcı sadece av yapmaz, av yaptığı hayvanları korumasını da bilir’’ dedi. Kütahya-Eskişehir il sınırındaki Porsuk Barajı'nın donduğunu belirten Aksaz, ‘‘Baraj kıyısındaki yaban kuşları ile çevredeki hayvanlar hava sıcaklığındaki aşırı düşüş ve kar yağışı nedeniyle yiyecek bulamıyor. Çok sayıda av hayvanı açlıktan telef oldu’’ dedi.

  Hakkari 1.5 metre kar altında

  Hakkári'de son 7 yılın en çetin kışı yaşanıyor. Şehirlerarası ve kent içi ulaşımının güçlükle sağlandığı Hakkári'de, tek katlı evler de kar altında kaldı. Havaların biraz düzelmesiyle birlikte damlarda biriken karların temizlenmesine başlandı. Tek katlı evlerin yoğunlukta olduğu Bulak Mahallesi'nde vatandaşlar damlardaki karı küreklerle temizlerken, kalınlığı 1.5 metreye ulaşan bu kar insanı ürkütmeye yetiyor. Kar kalınlığı Hakkári kent merkezinde de ulaşım aksatırken, evlerin önüne park edilen otomobiller kardan kayboldu. Kar yağışının durmasından sonra araçlarını çıkarmaya karar veren vatandaşlar, ellerindeki kürek ve süpürgelerle biriken karları temizlemekte hayli zorlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı