Gündem Haberleri

  Kırsalda DSP, merkezde ANAP

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mehmet ÖZAKAY

  1995 yılı seçimlerinde ANAP, DSP ve DYP'nin 1'er milletvekili çıkardığı Sinop'da, bu seçimlerde de bu 3 partinin çekişeceği sinyalleri yayılıyor.

  Kırsal kesimde yaşayan, genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan, bu arada il merkeziyle de sürekli iş ilişkisi içinde bulunan Sinoplular'ın büyük çoğunluğunun, Genel Başkanlığı'nı Bülent Ecevit'in yaptığı DSP'ye oy vereceği kanısı ağırlıkta. Yani Sinop'un kırsal kesiminin favorisi DSP gibi görülüyor.

  Merkezde ise listesinin birinci sırasında Yaşar Topçu'nun yer aldığı ANAP bir adım önde gibi. Yaşar Topçu'nun geçmiş yıllarda liman ve havaalanı gibi yatırımları başlatmasının olumlu etkileri, çok fazla olmasa da hala sürüyor. Yaşar Topçu'nun özellikle merkezden alacağı oylarla da Meclis'e girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda geriye 1 milletvekilliği kalıyor.

  DYP YOK

  Geçen seçimde 1 milletvekili çıkarmayı başaran DYP'nin şansı, merkezdeki seçmene göre aynı oranda değil. Yani DYP merkezde, ANAP ve DSP'nin ardından 3'üncü parti durumunda.

  Seçmenin ağırlıklı görüşü, ANAP'ın merkezdeki oylarla 2'nci milletvekilliğini çıkaracağı. Ancak yine bir kısım merkez seçmeninin görüşü ise DSP'nin, ANAP-DSP koalisyonundaki tutumu nedeniyle 2'nci milletvekilini de çıkarıp, parlamentoya sokacağı.

  Bu arada, kararsızların oylarının unutulmaması gerektiği de vurgulanıyor. Bu düşünceyi paylaşanlar ise DYP'nin ancak kararsızların oylarını alması halinde milletvekili çıkarabileceğini savunuyorlar. Aksi halde DYP'ye pek şans vermiyorlar. Yani, kararsızların DYP'ye oy vermemeleri durumunda, bu partinin milletveki çıkarma şansı bulunmuyor.

  CHP ŞANSLI

  Sinop merkez ve ilçelerle, kırsal kesimde FP ile MHP'nin milletvekili çıkarma şansları ise yok denecek kadar az.

  Sonuç olarak Sinop'da, ANAP ile DSP'nin 1'er milletvekili çıkaracağına kesin gözüyle bakılıyor. 2'nci milletvekilliği için de ANAP ve DSP çekişir. Diğer partilerin şansları pek bulunmuyor.

  Merkez ile belediye başkanlığı seçiminde ise CHP ağır basıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı