Gündem Haberleri

  Kırmızısı Erdoğan

  Umut ERDEM/ANKARA
  17.07.2015 - 02:01 | Son Güncelleme:

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretini koalisyon görüşmesi değil ‘bir ön görüşme’ olarak kabul ediyor.

  Bahçeli, kırmızı çizgisi olan ancak ‘Görüşmelerde gündeme getirilmedi’ eleştirilerine yol açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesi başlığını, gerçekleşirse koalisyon görüşmelerinde dile getirecek.
  MHP ile bir koalisyon görüşmesinin başlaması için öncelikle Bahçeli’nin sunduğu, ‘AK Partili üç kombinasyonun’ denenmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Bunlar, AK Parti-CHP, AK Parti-HDP ve AK Parti-CHP-HDP olarak sıralanıyor. MHP’nin bunlar gerçekleşmediği ve ‘MHP ile hükümet kurmak istiyoruz’ denildiği takdirde, görüşmelere geçilebilmesi için talepleri bulunuyor. Bunlar, ‘Çözüm Süreci’nin sonlandırılması’, ‘17-25 Aralık sürecinin üzerine gidilmesi’ ve ‘Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesi’ olarak sıralanıyor. MHP, bu üç başlık kabul edildiğinde koalisyon görüşmelerine başlayacak.

  GERİ ÇEKİLME YOK

  Genel Merkez yönetimi, Başbakan Davutoğlu’yla yapılan görüşmede ‘kapıların kapatıldığı’ söylemlerini de kabul etmiyor. Görüşme talebi olduğunda, ‘ülke menfaatleri’ doğrultusunda her görüşmeye açık olunduğu mesajı veriliyor. Arzu ettiği takdirde, Davutoğlu’nun Bahçeli ile istediği zaman görüşebileceğinin de altı çiziliyor. Bahçeli’nin kurmayları, iki liderin görüşmesinde ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesinin’ gündeme getirilmemesinin, ‘geri çekilme’ olarak değerlendirilmesine itiraz ediyorlar. Davutoğlu’nun bu ziyaretinin bir ‘ön görüşme’ niteliği taşıdığı, koalisyon görüşmelerine geçildiği takdirde, bu detaylara geçileceği vurgulanıyor. MHP, AK Parti’nin görüşme koordinatörü olarak Çalışma Bakanı Faruk Çelik’i belirlemesine karşın, bir isim bildirmedi. Bahçeli’nin kurmayları, “Görüşmelerde birer kişinin görevlendirilmesi talep edildi, biz şu an için gerek görmedik” dediler.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı