Gündem Haberleri

  "Kırmızı Kod virüsü Çinli değil"

  Hürriyet Haber
  31.07.2001 - 16:12 | Son Güncelleme:

  Çinli bir virüs uzmanı, Amerika'yı ayağa kaldıran ve bu gece Türkiye saatiyle 03:00'te aktif hale gelmesi beklenen "Code Red" virüsünden Çin'in sorumlu olmadığını iddia etti. Web sitelerini çökerten ve "Hacked by Chinese (Çinliler hack etti)" imzasını atan virüsün kimler tarafından yazıldığı ve internete nereden yayıldığı bilinmiyor.

  Amerikalı yetkililerin, Salı gecesi tekrar yayılmaya başlayacağı ve interneti dünya genelinde yavaşlatacağı uyarısında bulunduğu "Kırmızı Kod " virüsü daha önce de Beyaz Saray'ın web sitesini etkilemişti.

  "ÇİN'DEN YAYILMADI" İDDİASI
  Kırmızı Kod'un bir Çinli tarafından yaratılmadığına emin olduğunu söyleyen Çinli virüs uzmanı Wang Jianfeng, "Virüsün ortaya çıkışı ve yayılması Çin'de başlamadı" diyor. Wang Pekin'de çalıştığı şirketin global bir network izleme sistemi bulunduğunu ve bu sistemin şimdiye kadar virüsün Çin'den geldiğini gösteren bir uyarı almadığını iddia ediyor.

  ABD’deki Ulusal Altyapı Koruma Merkezi’nden (NIPC) yapılan açıklamaya göre, virüs bu geceyarısından itibaren internete bağlı milyonlarca sunucuyu tarayarak kendini kopyalamaya başlayacak.

  MICROSOFT'TAN KIRMIZI KOD İÇİN YAMA
  Kırmızı Kod sadece Windows NT 4.0, Windows 2000 ve Microsoft Internet Information Center yazılımlarıyla çalışan sunucuları etkiliyor. Söz konusu yazılımların yüklü olduğu sunucu sayısı 5-6 milyon olarak tahmin ediliyor. Virüsün Windows 95, 98 ve ME kullanıcılarını etkilemeyeceği düşünülüyor. Popüler virüslerin aksine e-postayla yayılmayan Kırmızı Kod bilgisayarlardaki verileri de silmiyor.

  Trend Micro’dan David Perry, paniğe gerek olmadığını, virüsü durdurmak için Microsoft’un bir yama ürettiğini, bu yamanın bilgisayarlara kurulması durumunda herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtti. Perry’nin bildirdiğine göre, bu yamayı bugüne kadar 1 milyon kişi indirmiş.

  Virüs, sabit diskte bir dosya olarak yer almıyor. Sadece RAM bellekte bulunuyor. Her ayın ilk 19 günü bulaşma devresi yaşayan Kırmızı Kod, sonraki 9 gün saldırı dönemine giriyor. Bulaştığı bilgisayarlardan Web sunucularına DoS saldırıları düzenleyen virüs, sunucuların yanıt veremeyecek hale gelmesine neden oluyor. Bir başka deyişle, örneğin Pentagon sitesine girmek isteyen bir kullanıcı, virüs tarafından yaratılan aşırı giriş talebi nedeniyle siteye erişemiyor. Böylesi bir durumun Amazon.com gibi yüksek cirolu ticari bir sitede meydana gelmesi büyük maddi zarara neden olabiliyor.

  "Kırmızı Kod" yaması için : tıklayın

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı