Gündem Haberleri

  Kırmızı ışıkta geçen babalarını ihbar ettiler

  A.A
  26.08.2009 - 11:46 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Aliağa ilçesinde, 15 aydır “Trafikte 10 Bin Melek” adıyla yürütülen projede bugüne kadar katılan 7 bin öğrenciye, trafik kuralları ve özellikle kırmızı ışıkta “sabır” öğretildi. Projeden etkilenip kırmızı ışıkta geçen babasını 155'e ihbar eden öğrenciler oldu.

  Aliağa Belediyesinden yapılan açıklamada, öğrencilere gönüllü olarak eğitim veren trafik polisi İsmail Hakkı Ergün'ün projeye ilişkin değerlendirmesine yer verildi.

  Buna göre, proje kapsamında 5 Mayıs 2008 tarihinden bu yana yaklaşık 7 bin öğrenciye eğitim verdiklerini belirten Ergün, şunları kaydetti:

  “Burada öğrencilere her türlü trafik eğitiminin yanı sıra bisiklete binme eğitimi ve ilk yardım eğitimi de verdik. Özellikle trafikte sabır konusunun üzerinde durduk. Yol boş olmasına rağmen kırmızı ışıkta uzun süre beklemeyi öğrettik. Verdiğimiz eğitimler sayesinde ilçede çocukların karıştığı trafik kazaları neredeyse sıfırlandı. Trafik kazalarını önlemek için çözüm ceza yazmaktan değil, bireyleri küçük yaşta eğitmekten geçer. Çok bilinçli öğrenciler yetiştirdiğimize inanıyoruz. Çünkü eğitim verdiğimiz öğrencilerimizden aracıyla kırmızı ışıkta geçen babasını 155'e ihbar eden dahi oldu.”

  Okulların açılmasıyla kursların yeniden başlayacağını bildiren Ergün, son eğitimin 1 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildiğini, bu dönem 250 öğrencinin günlük 2 saat eğitim aldığını belirtti.

  Ergün, öğrencilere aldıkları eğitim karşılığı sembolik sürücü belgesi ile “Trafik Melekleri Kimlik Kartı” verildiğini ifade etti.

  Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz da ilçenin 3 önemli kurumu tarafından belediyeye ait Çocuk Trafik Okulunda önemli bir projenin yürütüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

  “Ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarını önlemek için küçük yaşta verilen eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız çalışma ile ilköğretim çağındaki her öğrencinin en az bir kez buraya gelip eğitim almasını sağlıyoruz. Eğitimin öğrencilere verilmesi konusunda polis memuru arkadaşımız İsmail Hakkı Ergün'ün gösterdiği hırs ve azim takdire şayandır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı