Gündem Haberleri

  Kırmızı çizgi alay konusu oldu

  Razi CANİKLİGİL
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önceki gün BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında kürsüye üzerinde patlamaya hazır bir bombanın bulunduğu grafikle çıkıp İran’a olası bir harekatın kırmızı çizgisini göstermesi İsrail basınında alay konusu oldu.

  Bazı yorumcular yazılarını karikatürlerle süslerken bazıları ise Netanyahu’nun tüm dünyada manşetlere çıkarak önemli bir halkla ilişkiler başarısı gösterdiğini yazdı. Yediot Aharonot gazetesinden Nahum Barnea “Bibi Bombası” başlıklı yazısında, “Netanyahu özüne döndü, yani çocukluğunun çizgi romanlarına” yorumunu yaptı. Haaretz’den Yossi Verter de “Amerikan çizgi romanından ya da bir Walt Disney çizgi filminden kopyalanmış şirin bir fitilli bomba çizimi” diye yazdı. Maariv gazetesinden Ofer Shelah ise “Kameraları kendisine döndürmeyi başardı ama İran’ın nükleer tehditleri gösterişli numaralarla ve konuşmalarla bertaraf edilemez” yorumunu yaptı.

  Netanyahu konuşmasında, nükleer bomba üretmekle suçladığı İran’a sert mesajlar göndermişti. “İran’ı dünya barışı için en büyük tehlike olarak” nitelendiren Netanyahu, “Kırmızı çizgiler savaş çıkarmak için değil, kırmızı çizgiler savaşı engellemek içindir” diyerek, Tahran’ın en geç önümüzdeki yaz ayında atom bombası yapmak için gerekli olan uranyumu üreteceği iddiasında bulunmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı