Gündem Haberleri

  Kırgızistan'daki Rus üsleri genişletilecek

  A.A.
  16.02.2006 - 17:19 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ortak Güvenlik Örgütü Genel Sekreteri Nikolay Bordcuya, Kırgızistan'da bulunan Rus Askeri Hava Üssü'nün (Kant) genişletileceğini ve kapasitesinin artırılacağını açıkladı.

  Resmi ziyaret için Kırgızistan'a gelen ve üst düzey görüşmeler yapan Bordcuya, kendisine eşlik eden Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Yuri Zubakov ve Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi (UKK) Sekreteri Miroslav Niyazov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Niyazov, Bordcuya'nın ülkedeki temasları hakkında bilgi verirken, BDT Ortak Güvenlik Örgütü'nün bölge için büyük önemi olduğunu ifade etti ve günümüzün tehdit unsurlarına karşı birleşerek ve ortaklaşa mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

  BDT Ortak Güvenlik Örgütü Genel Sekreteri Bordcuya da görüşmeleri hakkında bilgi verirken, ekonomik konular ile Rus yatırımcılarını Kırgızistan'a yönlendirme konularının ağırlıklı olarak gündemde olduğunu belirtti. Bordcuya, Kırgızistan'da “iktidarın, mafyanın siyaset ve ekonomide söz sahibi olmasına izin vermeyeceğini umduğunu” dile getirdi.

  Bordcuya, sorular üzerine, Kırgızistan'da güvenlik ve istikrarın büyük önem taşıdığını belirterek, Rus askeri hava üssünün de bölgedeki istikrar ve güven için şart olduğunu söyledi.

  Askeri üssün genişletilmesi ve asker sayısının artırılması konusunda önceki iktidar ile anlaşma imzalandığını hatırlatan BDT Ortak Güvenlik Örgütü Genel Sekreteri, üssün genişletilmesi konusunun örgütün kararı olduğuna dikkat çekti. Örgütün asıl amacının, “bölgede bölücü ve dinci örgütler, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile mücadele ve güvenlik” olduğunu belirten Bordcuya, üssün genişletilmesiyle ilgili halen teknik konularda görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı