Gündem Haberleri

  Kırgızistan'da anayasa reformu

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, “devrik lider Askar Akayev ve ailesinin dokunulmazlığının kalkacağını, dokunulmazlık zırhının kimseye verilmeyeceğini” söyledi.

  24 Mart'taki iktidar değişikliğinin ardından kurulan Anayasa Konseyi, bugün ilk oturumunu yaparak, anayasa reformu çalışmalarına başladı.
  Devlet Başkanı olarak Anayasa Konseyi'nin de başkanı olan Bakiyev, bugünkü toplantıda yaptığı konuşmada, anayasanın bu haliyle daha fazla çalışamayacağını, bu yüzden mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı.
  Konuşmasında öncelikle anayasadaki dokunulmazlıklar konusuna değinen Bakiyev, dokunulmazlık zırhına karşı olduğunu belirterek, ”Askar Akayev ve ailesine de özel bir takım statüler verilmek suretiyle dokunulmazlık hakkı tanınmayacaktır” dedi.
  Bakiyev, yeni anayasa ile Akayev ve ailesinin de her vatandaşa verilen sosyal haklardan eşit olarak yararlanabileceğini belirtti.
  Anayasa değişikliğinde sosyal ve güçlü devlet ile sivil toplum örgütlerinin ön plana çıkacağını ifade eden Kırgız lider, “İç ve dış politikaya yeni yön ve ufuk verecek, idam cezası sorununu, halkın ve yurtdışında yaşayan soydaşlarımızın ihtiyaçları ve taleplerini karşılayacak bir anayasa paketi oluşturmalıyız” dedi.
  Değişiklikle siyasi partilerin önünün açılacağını vurgulayan Bakiyev, tüm siyasi parti ve grupları anayasa reformu sürecine katkı sağlamaya çağırdı.
  Bakiyev, reformda yasama, yürütme ve yargının birbirinden daha çok ayrılmasını hedeflediklerini belirterek, “Ancak uyum içinde çalışmaları gerektiği de unutulmamalıdır” dedi.
  Kırgızistan Devlet Başkanı Bakiyev, Meclis'in dağıtılmasına yönelik girişimlere de tepki gösterdiği konuşmasında, “Mevcut şartlar altında Meclis'in dağıtılması ve bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik çalışmaları ve bu yöndeki girişimleri desteklemek gereksiz. Zira bunun için zaman ve imkanımız yok” diye konuştu.
  Kırgız lider, devlet başkanının iki dönem için seçilmesinden yana olduğunu kaydederek, bunun da anayasada yer alması gerektiğini söyledi.
  Anayasa reformu çalışmalarını yürütecek Anayasa Konseyi, devlet başkanı tarafından çeşitli alanlardan belirlenen 277 kişiden oluşuyor. Konsey'in anayasa reformu taslağını aralık ayı sonuna kadar hazırlaması gerekiyor.
  (NA-AKS-NRD-ŞP)

  15:43 13/10/05
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı