Gündem Haberleri

  Kırgızistan milletvekilleri KKTC'de

  LEFKOŞA (AA)
  20.10.2005 - 12:59 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, milletvekili Arslan Maliev başkanlığındaki Kırgızistan Parlamentosu heyetini kabul etti.

  Ekenoğlu, kabulde yaptığı konuşmada, heyeti adada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Bugünlerde bu ilişkilere ihtiyacımız var' dedi. Referandum ile Kıbrıs Türkünün dünyayla kucaklaşma isteğini ortaya koyduğunu ve Avrupa Birliği (AB) ile diğer ülkelerden açılımlar beklediğini kaydeden Fatma Ekenoğlu, referandum sonrasında Kıbrıs Türkünün belli kazanımları olduğunu, İslam ülkeleri arasında statüsünün yükseldiğini ve AKPM'de da belli bir statü elde ettiğini anlattı.

  Avrupa Parlamentosu'ndan Yeşil Hat Tüzüğü'nün geçtiğini, AB'nin de Mali Yardım Tüzüğü'nü Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nden ayırarak yıl sonuna kadar kullandırma kararı aldığını belirten Ekenoğlu, ancak Mali Yardım Tüzüğü'nün Ticaret Tüzüğü'nden ayrı olmasının da belli zorlukları beraberinde getirdiğini söyledi.
  Azerbaycan heyetinin KKTC'ye geldiğini ve KKTC heyetinin de Azerbaycan'ı ziyaret ettiğini kaydeden Ekenoğlu, izolasyonları kaldırmak için belli adımlar atıldığını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın da ABD'den davet aldığını ve Rum yönetiminin buna gösterdiği tepkinin davetin önemini gösterdiğini belirten Ekenoğlu, Rum yönetiminin Kıbrıs Türküne yönelik her adımı engellemek için elinden geleni yaptığını söyledi.

  “Böyle bir dönemde ülkeye gelmeniz bizim için çok önemli” diyen Ekenoğlu, ABD'nin attığı adımların daha ilerisini Türk devletleri ve Müslüman ülkelerden beklediklerini vurguladı.
  Ekenoğlu, “Sizlerin turizm ve ticaret bağlarınız ülkemiz için önemli” dedi.

  MALİEV: İNŞALLAH SİZİ ÖRNEK ALIRIZ

  Kırgızistan Parlamentosu heyeti başkanı ve milletvekili Arslan Maliev de KKTC'ye davet edildikleri için teşekkür ederek, Fatma Ekenoğlu'nu bir kadın meclis başkanı olması nedeniyle tebrik etti.
  Kırgızistan parlamentosunun 75 üyeden oluştuğunu ve parlamentoda hiç kadın olmadığını anlatan Maliev, “İnşallah sizi örnek alırız” dedi.

  KKTC'nin problemlerinin ne olduğunu çok iyi bildiklerini kaydeden Maliev, Kıbrıs Türk halkının referandumda dünyaya kimin ne olduğunu gösterdiğini söyledi.
  “Kırgızistan halkı olarak sizinle biriz” diyen Maliev, iki halkın dinlerinin, dillerinin ve tarihlerinin bir olduğunu ifade etti. Ekonomik, kültürel, tarihsel ve turizm ilişkilerini yeniden başlatmak istediklerini vurgulayan Maliev, heyette işadamları bulunduğunu, maliye ve ekonomi bakanlarıyla görüşmeleri sırasında karşılıklı işbirliği bağlantıları kurulacağına inandığını kaydetti.

  “Artık KKTC'nin izolasyon sorunu ortadan kalkmalı” diyen Maliev, ”Annan planı devreye girmeli veya Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığını dünya tanımalı” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı