Gündem Haberleri

  Kırgız hükümeti etnik gerginliğe el koydu

  BİŞKEK (A.A)
  08.02.2006 - 07:43 | Son Güncelleme:

  Kırgızistan'da önceki gün bir köyde Kırgızlar ve Dunganlar arasında çıkan olayları araştırmak için hükümet komisyonu kurulmasına karar verildi.

  Başbakan Feliks Kulov, çoğunluğunu Müslüman Çinlilerin (Dungan) oluşturduğu Çuy eyaletine bağlı İskra köyündeki olayların yeniden alevlenmemesi ve olayları araştırmak için hükümet komisyonu kurulacağını açıkladı.
  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da İskra'daki olayların yatıştığı, güvenlik güçlerinin durumu tamamen kontrol altına aldığı belirtildi.

  Açıklamada, Dunganlar ile Kırgızlar arasında iki gün süren gerginlik sırasında yirmiden fazla eve saldırıldığı, evlerin camlarının kırıldığı, iki otomobilin yakıldığı kaydedildi. Bakanlık açıklamasında, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdüğü, köyün yakınındaki Kırgız-Kazak sınırında kontrollerin sıkılaştırıldığı bildirildi. Azatlık radyosu ise İskra köyündeki olaylarla ilgili soruşturmaya Milli Güvenlik Komitesi'nin el koyabileceğini duyurdu.
  Radyonun haberinde, köyde halkın evlerine kapandığı, 300 civarında polisin denetimi sağlamaya çalıştığı ifade edildi.
  Haberde, köyde yaşayan Dunganların çoğunun, çocuklarını başka yerlere gönderdiği, kendilerinin de köyden ayrılmak için hazırlık yaptıkları kaydedildi.

  1800 Dungan ve 800 Kırgız'ın yaşadığı İskra köyündeki gerginlik, silah kullanılmasıyla büyümüş, Dunganlara ait bazı evlere saldıran Kırgızlar 6 evi ateşe vermiş, yangını söndürmeye gelen ekipleri de engellemişti.
  İki etnik grup arasındaki gerginlik, çocuklar arasındaki bir kavgadan çıkmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı