GeriGündem Kırgız darbesinin Türkiye’ye faturası: 20 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırgız darbesinin Türkiye’ye faturası: 20 milyon dolar

Kırgızistan’da Askar Akayev iktidarını deviren darbe sonrasında ilk belirlemelere göre 25’in üzerine Türk işyerinin yağmaya uğradığı ve zararın 20 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Başkent Bişkek’e gönderilen Türk dipomatik heyeti dün ülkede bulunan Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda söz alan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman, başkentte şu anda can güvenliği konusunda sıkıntı olmadığını, ancak Türk vatandaşlarının yine de dikkatli olması gerektiğini söyledi. Türk işadamlarının 2 gün gibi kısa bir sürede toplanıp karar alma ve uygulamadaki hız, kararlılık ve dayanışması için teşekkür eden Alpman, olaylar sırasında Türk vatandaşlarından can kaybının olmamasını sevindirici olduğunu dile getirdi.

İşyeri sahiplerine güvenlik tedbirlerini arttırarak çalışmaya başlayabileceklerini öğütleyen Alpman, ‘Ancak, seçimler yapılıp yeni hükümet kuruluncaya kadar, her an her şey olabilir’ uyarısında bulundu. Alpman ayrıca isteyen Türk işadamlarının ailelerini ve çalışanlarını Kazakistan’a gönderebileceğini belirtti.

Türk işadamları ise heyetten uğradıkları zararın tazmini konusunda Kırgız tarafı nezdinde girişimde bulunmasını istediler.

BAKİYEV’DEN TEMİZLİK EMRİ

Akayev sonrası Kırgızistan yeni yönetiminde yaşanan koltuk kavgasına devlet başkanı görevini vekaleten yürüten Kurmanbek Bakiyev son noktayı koydu. Eski yönetimin memurlarına çıkışan Bakiyev, ’Kırgızistan’ı kim yönetecek tartışmaları yapacağınıza yakılıp yıkılan Bişkek sokaklarına temizlik yapmaya çıkın’ çağrısında bulundu.

Eski yönetimin çalışanlarına hitaben konuşan Bakiyev ‘Üç günden beri hiçbir iş yapmıyorsunuz. Yeni yönetim bizi nasıl olsa işten atar şeklinde düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bakanlar ve parmakla sayılabilecek birkaç üst düzey yönetici dışında eski idari kadro olduğu gibi muhafaza edilecek. Pazartesi yeni işbaşı yapacak Kırgızistan’ın çalışmak için normal ortama ihtiyacı var. Sokakları ve devlet dairelerinde bir an önce yağma izlerinin silinmesi için harekete geçin’ dedi

Yorumları Göster
Yorumları Gizle