Gündem Haberleri

  Kırcı 'af' istedi

  Hürriyet Haber
  15.12.2001 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Bahçelievler katliamı hükümlüsü, Susurluk Davası`nın sanığı Haluk Kırcı, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Ceza ve Davaların Ertelenmesine Dair Yasa`dan yararlanmak için başvurdu.

  Kırcı`nın Avukatı Hüseyin Ayan tarafından yapılan başvuru önümüzdeki günlerde Ankara`daki ilgiliağır ceza mahkemesince karara bağlanacak.

  Avukat Ayan`ın dilekçesinde, Anayasa Mahkemesi`nin 4616 sayılı Yasa`nın birinci maddesinin 6. bendindeki, ``Daha önce şartla salıverilme hükümlerinden yararlandığı halde yeniden suç işleyerek hüküm giyenler ile daha önce çıkarılmış bir aftan yararlananlar bu madde hükümlerinden yararlanamazlar`` şeklindeki hükmü iptal ettiğini hatırlattı.

  Müvekkili hakkında verilen 7 idam cezasının infazından önce 1991 yılında Terörle Mücadele Yasası uyarınca hakkındaki infazın 36 yıl ağır hapse çevrildiğini belirten Ayan, 4616 sayılı Yasa`dan yararlandırılarak Kırcı`nın 36 yıllık cezasından 10 yıl indirilmesi gerektiğini savundu. Ayan, daha sonra kalan 26 yıl üzerinden de 647 sayılı Cezaların İnfazına İlişkin Yasa`nın 19. maddesine göre yattığı süre de dikkate alınarak yarı oranında indirim yapılıp, derhal tahliyesine karar verilmesi gerektiğini öne sürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı