Gündem Haberleri

  Kiptaş İETT arazisini satıyor

  Selma Şenol / Referans
  12.07.2007 - 11:38 | Son Güncelleme:

  Kiptaş, İETT'den kısa bir süre önce devraldığı, serbest yapılaşmaya izin veline ve özel şartlara sahip arsada konut üretmek yerine satmaya karar verdi.

  Gaziosmanpaşa'da son bir yıldır gerçekleşen rekor fiyatlı arsa satışları üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş, İETT'den kısa bir süre önce devraldığı, serbest yapılaşmaya izin veline ve özel şartlara sahip arsada konut üretmek yerine satmaya karar verdi. Yüzölçümü 82 dönümü aşan arsaya ticaret, otel, konaklama, rezidans, konut, sağlık tesisi, kültürel tesis gibi çeşitli hizmet birimlerini yapmak mümkün.

  Mülk sahibinin istediği kadar bodrum kat yapabileceği arsa istenilen yükseklikte bina dikilmesine de müsait. Taban oturumu 0,40 olan arsanın sahibi, inşaatta zeminde 32 bin 812 metrekare yer kullanabilecek, toplam yapabileceği kapalı alan ise 246 bin 99 metrekare olacak. Satışla ile ilgili dün gazelere ilan veren Kiptaş, Küçükköy mahallesi 3 pafta üzerinde kayıtlı 82 bin 33 metrekarelik arsanın, 1/5000 nazım imar planında ve 1/1000 uygulama imar planında özel proje alanı olarak göründüğünü belirtti.

  E6 TEM otoyolundan Edirne istikametine gidiş yönünden Edirnekapı sapağından ulaşılabilen ve Metris durağının yanıbaşında bulunan arsayla ilgilenenler 27 Temmuz 2007 tarihinde saat 17.00'ye kadar Kiptaş Genel Müdürlüğü Planlama ve İhale Müdürlüğü'ne satış bedeline esas tekliflerini verebilecekler. Kiptaş ön değerlendirme sonrası teklif sahiplerini pazarlık veya artırmaya davet edecek. Gayrimenkulde bodrum katları da emsal dışı olarak iskan edilebilecek. Kiptaş'ın halen ilçede Taşoluk ve Arnavutköy semtlerinde devam eden yeni projeleri bulunuyor.

  Rakamlarla Batıçim (2006) 
  Klinker üretimi  (bin ton) 1432
  Çimento üretimi (bin ton)  1715
  İç satışlar (bin ton)  1242
  İhracat  (bin ton)  471
  Hazır beton satış  (bin m3) 1934
  Net satış geliri  (milyon YTL) 325.8
  Net kar (konsolide) (milyon YTL ) 87.2

   

  ARSA FİYATLARI YÜKSELİYOR

  ABD'li Yatırım Bankası Morgan Stanley ortağı Hollanda Merkezli Multi Türkmall'un Forum Tem adlı dev alışveriş merkezi kurmak üzere arsa satın alması ile dikkatleri üzerine çeken Gaziosmanpaşa'da belediye son 3 yıldır 3 K adı verilen (kentsel, kurumsal ve kültürel değişim) uygulamaları gerçekleştiriyor. İlçede arsa fiyatları son bir yıldır İstanbul'daki cazibe merkezleriyle yarışmaya başladı. Son olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Çukurçeşme Caddesi'nde eski İmar Bankası'nın yer aldığı 180 metrekarelik arsayı toplam 3 milyon 400 bin YTL bedelle satmıştı. Bayrampaşa’da İstanbul’un en büyük alışveriş merkezini inşa eden Multi Turkmall, ikinci alışveriş merkezini Gaziosmanpaşa’da yapmak için Kasım 2006'da Gazi Mahallesi girişinde Milli Emlak’tan arsa aldı. Morgan Stanley’in 2.5 milyar euro ödeyerek ortak olduğu Hollanda Merkezli Multi Turkmall, Milli Emlak’ın 24 milyon 800 bin YTL’ye satışa çıkardığı TEM Otoyolu Gazi Mahallesi sapağındaki arsaya 55 milyon YTL ödemeyi teklif etmişti. Şirketin genel merkezini de buraya taşıyacağı öğrenildi.

  Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, genel müdürlük şantiye alanı olarak kullandıkları arsayı birkaç ay önce Büyükşehir Belediyesi'nden devraldıklarını ve özel bir noktada olması sebebiyle satışını uygun gördüklerini açıkladı. Yıldırım, arsa satışından elde edilecek gelirle devam ettikleri projeleri finanse edeceklerini ifade etti. Yıldırım, son dönemde o bölgede gerçekleşen yüksek satışlı arsa fiyatlarının kararlarında etkili olduğunu belirterek, "İyi bir fiyata satılacağını umut ediyorum. Gelsinler görelim bakalamı ne kadar verecekler" diye konuştu.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı