Gündem Haberleri

  Kinle saldırdılar

  Emel ARMUTÇU
  08.03.2005 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Beyazıt’ta kameraların önünde feci şekilde dayak yiyen krem montlu genç kadın N. 31 yaşında. Öğrenci değil, bir şirkette çalışıyor. Heryeri morluklar içinde, ağrıyor. N. polise kızıyor. Beyazıt’a bir örgüt mensubu olarak değil, 8 Mart Kadınlar Günü ile ilgilenen bir kadın olarak gittiğini söyleyen N. olayı şöyle anlatıyor:

  ‘İzinsiz gösteri değil. Basın açıklaması vardı. Ben alana gelmeden polis zaten saldırmış. Ben de kalabalığın arasındaydım. Yeniden saldırdılar. Önlerine gelen herkese düştüğüne, yuvarlandığına bakmadan vuruyorlardı. Kaç kere düştüğümü hatırlamıyorum. Yerlerde süründüm. Yine de vurmayı kesmediler. Kinle saldırıyorlardı. Kalkmaya çalıştığımda biber gazı sıktılar. Nefes alamadım. O sırada hala copluyorlardı. Kendimden geçmişim.’

  N. her nasılsa gözaltına alınmamış. Bir kişinin yardımıyla alandan çıkarılmış. Bir ağrı kesici alarak evine gitmiş.

  ‘Hastanelik olan arkadaşlarım var. Kadınlar Günü’nden önce Kadınlar Günü yüzünden dayak yemek çok çirkin. Kınıyorum.’

  Tekme cop gaz

  POLİSİN önceki gün Beyazıt Meydanı’nda bir kadına attığı tekmenin görüntüsü, Dünya Kadınlar Günü’ne damgasını vurdu. 6 Mart sabahı Saraçhane’de 30’u kadın 65 kişiyi izinsiz yürüyüş yaptıkları için gözaltına alan polis, öğleden sonra Beyazıt Meydanı’nda yapılan gösteride daha da sertleşti. Açıklamaların ardından göstericiler dağılırken, ‘8 Mart kızıldır, kızıl kalacak’, ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘Özgürlük savaşan işçilerle gelecek’ diye slogan atan gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Gruptakiler ara sokaklara girerek kaçmaya başladı. Ancak bu sırada müdahale çığrından çıktı. Polislerin göstecilere attığı tekme ve coplar objektiflere takıldı. Ara sokaklara dağılan göstericilerden 5’i ise gözaltına alındı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı