Gündem Haberleri

  King: İngiltere'de enflasyon rahatsız edici seviyelere çıkabilir

  Independent
  26.01.2011 - 10:27 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de 2010’un son üç ayında yavaşlayan ekonomi, son bir yıllık ekonomik büyüme ve toparlanmayı durma noktasına getirdi. Enflasyonun yeniden yükselmeye başladığı bu günlerde gelen rakamlar ekonomistleri korkuturken, 1970’li yıllarında stagflasyon günlerine geri dönülebileceği endişesi doğdu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

   

  İngiltere Merkez Başkanı Mervyn King, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 2011 yılında enflasyon oranının “rahatsız edici seviyelere çıkabileceği” uyarısında bulundu. King, enflasyonun, 2012’de yeniden düşmeye başlamadan önce yüzde 4-5 seviyelerini görebileceğini belirtti. King ayrıca, ödeme sıkıntısı oluşmadığı sürece, faiz oranlarının hızla artabileceğini ifade etti. 

   

  Ulusal İstatistik Bürosu (ONS) tarafından açıklanan rakamlara göre, Ekim ve Aralık aylarında ekonominin yüzde 0.5 daralmasına aşırı soğuk havalardan da etkiledi. Bu da ekonominin büyümeye geçemeyecek kadar durgun kalmasına neden oldu.  

   

  Ekonomi Bakanı George Osborne, verilerin “hayal kırıklığına” neden olduğunu kabul etti ancak, ekonomik politikada bir U dönüşü olmayacağını ifade etti. Osborne, “Aralık ayındaki gerilemenin aşırı soğukların etkisinden kaynaklandığını, hava şartlarının kendilerine engel olmasına izin vermeyeceklerini ve mali politikalarında bir değişikliğe gitmeyeceklerini” söyledi.

   

  King’in, enflasyon oranının 2012’ye kadar hedeflenen yüzde 2 seviyesine inmeyeceği söylemesiyle birlikte, İngiltere Merkez Bankası’nın Para Politikası Komitesi (MPC), faiz oranlarını artırma baskısıyla karşı karşıya kalabilir.

   

  King, yükselen enflasyonun “yaşam standartlarını etkileyeceğini” belirtti ve enflasyon rakamlarının yükselmesinde KDV’nin ve küresel emtia fiyatlarının artmasının etkisi olduğuna dikkat çekti.

   

  King aynı zamanda“Küresel emtia ve enerji fiyatlarındaki artış göz ardı edilemez. Reel net gelirlerde ücretleri yukarı çekerek yapacakları uygulamalara karşı harekete geçebiliriz” dedi.

   

  *Bu yazı Independent gazetesinde “Mervyn King: I see trouble ahead” başlığıyla yayımlanmıştır.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

    

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı