GeriGündem Kınama anıtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kınama anıtı

Kınama anıtı
refid:21528330 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk milletinin, görevleri başında teröre kurban giden diplomatlarını asla unutmayacağını söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’in davetlisi olarak bu ülkeye giden Davutoğlu, Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi iken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca şehit edilen Kurmay Albay Atilla Altıkat ve şehit Türk diplomatları anısına başkent Ottawa’da yaptırılan Şehit Türk Diplomatları Anıtı’nı açtı. Davutoğlu, anıtın, görevi başında can veren terör kurbanı diplomatların ansına yapıldığını söyledi. Anıtın tamamlandığı günlerde ABD’nin Trablus Büyükelçisi’nin de yaşamını yitirdiğini hatırlatan Davutoğlu, şehit Altıkat’ın öldürüldüğü 27 Ağustos’un, aynı zamanda topraklarında ilk uluslararası terör saldırısına şahit olan Kanada için de önemli olduğunu vurguladı. “Bu anıt, terörün kınanmasının anıtıdır” diyen Davutoğlu, törene katılan şehit Altıkat’ın eşi ve çocuklarına hitabeden şunları söyledi: “Kültürümüzde şehitler ölmez. Eminim onun ruhu şu an bizimledir. Büyük acınızı paylaşmamıza izin verdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim. Dünyanın değişik yerlerinde hayatlarını vermiş şehitlerimiz hiçbir zaman unutulmayacaktır.”

/images/100/0x0/55ea7655f018fbb8f8818a03

Sadece  AFP  haber  yaptı

Önde gelen uluslararası ajanslar arasında sadece Paris merkezli Agence France-Presse (AFP) anıtın açılışını haberleştirdi. Koni şeklindeki metal ve ahşap anıtın heykeltıraş Azimet Karaman liderliğindeki Türk ekip tarafından tasarlanıp inşa edildiğini belirten ajans, böylece Kanada’nın 2006 yılında 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımasının ardından gerilen ikili ilişkileri düzeltebileceğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle