Gündem Haberleri

  Kimyasalla tehdit etti

  Hürriyet Haber
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, rejimin elindeki kimyasal silahları kendi halkına karşı kullanmayacağını açıklarken, dünyayı da tehdit etti.

  Başkent Şam’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Makdissi, son dönemde uluslararası kamuoyunda endişe kaynağı olan kimyasal silah stoklarının sadece yabancı güçlerin dış müdahalesi olması halinde kullanılacağını bildirdi. Makdissi, “Tekrar ediyorum, Suriye içinde ne olursa olsun kimyasal ve biyolojik silah kullanılmayacaktır. Tüm bu silahlar depolardadır ve Suriye ordusu tarafından korunmaktadır. Suriye dış saldırıya maruz kalmadıkça kullanılmayacaklardır” dedi. Suriye’nin elinde sarin gibi sinir sistemini etkileyen çok tehlikeli kimyasal silahların yanı sıra hardal gazı stokları da olduğu biliniyor. Rusya Askeri Politikalar Analiz Merkezi uzmanı Aleksander Şaravin, Suriye’nin bu silahları 30 kadar yer altı deposunda sakladığını, sarin gazı stoklarının çoğunun üretim tarihi çok eski olduğu için daha da ölümcül olduklarını belirtmişti.

  Sonra geri adım attı

  Makdissi birkaç saat sonra geri adım attı ve AFP’ye, “kimyasal silahları asla kullanmayacaklarını” söyledi. ABD de bu silahları kullanmayı “aklınıza bile getirmeyin” diye Suriye’yi uyardı.

  Hedef İran’la bağlantıyı kesmek

  New York Times’ın ardından Wall Street Journal gazetesi de ABD Yönetimi’nin Esad rejimini güç kullanarak düşürmek için “gizli ama sınırlı bir çabayı” başlattığını bildirerek plana dair yeni detaylar verdi. Habere göre Amerikalı casusların ve diplomatların temel amacı, Suriye’nin İran ile bağlantısını kesmek. Bunun için Suriye ve İran arasındaki hava sahası ile Süveyş Kanalı sıkı takip altında tutuluyor. Bu tür çabalara rağmen muhalifler ABD’nin yetersiz kaldığını, bu süreçte Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın daha etkili olduğunu düşünüyor. Arap Birliği ise son günlerde muhaliflerle ordu arasındaki çatışmalar resmi konutuna kadar yaklaşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ve ailesine “güvenli çıkış” önerdi. İsrail istihbaratının hâlâ başkent Şam’da bulunduğunu doğruladığı Esad hakkındaki açıklamayı, Katar Başbakanı hamid bin Cassım Al Tâni yaptı. El Tâni, “Bu talep tüm Arap ülkelerinden geliyor. Kenara çekil” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı