Gündem Haberleri

  Kimya Nobeli ‘yeşil’ kimyacılara

  Hürriyet Haber
  06.10.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Organik kimyada ‘çifte ayrıştırma’ yöntemi, üç bilimadamına Nobel ödülü kazandırdı. 2005 Nobel Kimya Ödülü, Fransız bilim adamı Yves Chauvin (74) ile Amerikalı bilim adamları Robert H. Grubbs (63) ve Richard R. Schrock’a verildi.

  İsveç’in başkenti Stockholm’deki Bilimler Akademisi, üç bilim adamını ‘organik sentezde çifte ayrıştırma yöntemlerini geliştirme’ çalışmalarından ötürü ödüle layık buldu. Üç bilim adamı, 10 milyon İsveç kronu (1,29 milyon dolar) tutarındaki ödülü paylaşacak.

  Üç bilim adamının çalışması, oksijen, hidrojen gibi hayatın temel yapı taşlarından karbon atomunun ‘çifte ayrıştırma’ yöntemi sayesinde karbon atomlarının birleşme ve ayrışmayla yeni molekülleri doğurma yöntemlerini içeriyor. Chauvin, Grubbs ve Schork’un çalışmaları, doğaya zarar vermeyen, zararsız yeni plastik ve ecza ürünlerinin üretilmesinin yolunu açıyor.

  Nobel Komitesi’nin açıklamasına göre üç bilim adamının ‘yeşil kimya’da büyük bir hamleye hizmet ettikleri vurgulandı. Chauvin (74), Paris yakınında Rueil-Malmaizo Petrol Araştırma Kurulu’nun onur başkanı. Prof. Dr. Grubbs (63), California Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi. Schrock ise dünyanın en ileri teknoloji üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün öğretim üyesi. Fransız Chauvin, 1997’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Claude Cohen-Tannoudji’den beri ilk Nobel alan Fransız oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı