Gündem Haberleri

  ‘Kimse sınırımızı ihlal edemez’

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  17.09.2013 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Suriye’deki gelişmeleri ABD, Fransa ve İngiliz dışişleri bakanları ile görüşmek için Paris’te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düşürülen Suriye helikopteri hakkında şunları söyledi: “Sayın Başbakan ile hem buradaki görüşmelerim hem de Suriye helikopterinin düşürülmesi konusunu görüştüm.

  Bu sayede muhataplarımıza konuyla ilgili kısa bir bilgi de verebildim. Türkiye kendi sınırlarına dönük herhangi bir ihlale kesinlikle izin vermeyecektir. BM Genel Sekreteri, NATO ve BM güvenlik konseyi ülkeleri bu konuda bilgilendirilecek. Böylece herkes anlayacak ki, kimse bir daha Türkiye’nin sınırlarını ihlal edemeyecek.”

  P3+1 İLK KEZ TOPLANDI

  Dışişleri kaynakları, P3+1 (ABD, İngiltere, Fransa + Türkiye) ülkelerinin bu formatta ilk toplantıyı dün Paris’te yaptığını bildirdiler. Dört ülke, kimyasal silahları uluslararası toplumun denetimine devretmeye hazır olduğunu açıklayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sert bir mesaj verdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry basın toplantısında şunları söyledi:

  ASKERİ SEÇENEK HÂLÂ MASADA

  “Esad’ın oyunlarına tahammülümüz yok. Cenevre anlaşmasının en kısa zamanda uygulanmasını bekliyoruz. Diplomasi başarısız olursa askeri seçenek hâlâ masada. Suriye’nin geleceğine Suriye halkı karar verir. Hazırlanacak BM karar tasarısında, kimyasal silahların imhasının dışında bu ülkedeki siyasi çözüm ve siyasi geçiş süreciyle ilgili konular da mutlaka yer alacak. Bizim ılımlı muhaliflere desteğimiz devam edecek. Esad için de en iyi yol siyasi çözüm ve Cenevre’dir.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı