Gündem Haberleri

  Kimse ötekileşmesin

  Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK - Ahmet KORKMAZER / DHA
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Anma töreninde yaptığı konuşmada, “İnsanlık yeniden güzelliği aramak zorunda. Mevlana’ya, Yunus’a, Hacı Bektaş’a yüzümüzü çevirip gönüllerimizi aşk merhametiyle yıkayalım” dedi.

  Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 49’uncu Ulusal, 23’üncü Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma, Kültür ve sanat etkinlikleri resmi töreninde ‘Başbakan Kemal’ sloganları arasında kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, gönül erenlerinin Anadolu coğrafyasına büyülü ’aşk tohumu’ ektiklerini belirterek, “Bu coğrafyayı zenginleştiren sihrin adı aşktır. Bu güzel toprakları kardeşliğe, yaşam biçimine çeviren elbette ki aşktır. Bu toprakların mayası aşkla yoğrulmuştur. ’Bir olalım, iri olalım diri olalım’ yüzyıllar ötesinden kardeşliğimizin kimyasına hediye eden, bu güne getiren sevgi erenleridir, Anadolu erenleri. Onları gönlümüzün derinliklerinde koruyup, her zaman anacağız” dedi.

  Bu toprakların bünyesinden güzellikleri çıkardığını belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer güzele bakmayı unutmuşsak, birbirimize sevgiyle bakmıyorsak, arayıp bulacağız. Referansımız; Yunusumuz, Mevlanamız, Hacı Bektaşımızdır. Onlar bize yön gösteriyorlar. Yeter ki bakmasını görmesini, aramasını bilelim. Kimseyi ötekileştirmeyelim. Dünyada, Türkiye’de barışı isteyelim. Barış yolumuz olsun” dedi.

  Törenin yapıldığı alanda ’Kabul etseniz de etmeseniz de bizim ibadet yerimiz Cem Evidir’ ve ’Dinine dizinle değil, kalbinle bağlan’, ’Bir insanı içten yaralamak cellatlıktır’, ’Gerçek arz, Allah’a muhabbettir’ pankartları dikkati çekti. Sıcak hava nedeniyle anma törenine gelenler tören alanı yerine külliye ile çevresindeki park ve bahçelerde, ağaç altlarında konuşmaları dinledi.     

  Hacı Bektaş’a koştular

  NEVŞEHİR’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 49’uncu Ulusal, 23’üncü Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma, Kültür ve sanat etkinlikleri resmi törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Avrupa ülkelerinden, Irak ile Bosna Hersek’ten gelen Alevi-Bektaş binlerce kişi katıldı. Hacıbektaş Kadınlar korosunun eşliğinde okunan İstiklal marşı ve ardından verdikleri mini konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibi tarafından yapılan gösteriler alkışlandı. Tören alanında CHP amblemli şapkalı, ellerinde CHP flamaları ve Kemal Kılıçdaroğlu posteri bulunan gruplarla başlarında “Ya Ali” yazan kırmızı bantlar takan kadınlar dikkat çekti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı