Gündem Haberleri

  Kimse kimseye dayatamaz

  ANKARA
  27.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Beyrut dönüşünde, Hürriyet’in manşetine taşıdığı ’Dubai modeli’ye ilgili soruyu da yanıtladı. Sultanahmet’te bir otelin, ’Yerli ve Müslümansınız’ diyerek içki vermemesini değerlendiren Erdoğan, AKP Kadın Kolları Kongresi’nde yaptığı, "Kimse kimseye inancını ya da siyasi görüşünü dayatamaz. Mesele açık ya da kapalı olmak, içki içip içmemek değil" sözlerine de atıfta bulunarak, "Densizlik, gereği yapılacak" dedi.

  ALKOLLÜ içecekte ’Dubai modeli’ uygulayarak yabancı turistlere içki servisi yapan, yerli turistlere ise içki vermeyen Golden Horn Oteli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı da kızdırdı. Erdoğan, Hürriyet Gazetesi’nin manşetinde yer alan olayı, önceki akşam Beyrut’tan dönerken uçakta değerlendirdi. "Son konuşmanızda içki meselesine de değindiniz. Hassasiyetlerin farkında olduğunuzu mu gösterdiniz?" sorusuna Erdoğan, gülerek şu yanıtı verdi: "Evet bazı arkadaşları rahatlatayım dedim. Örneğin, Hürriyet’in manşetindeki otel. Kendi densizliği. Yarın (bugün) gereği yapılacak."

  O noktayı geçtik

  Başbakan Erdoğan, önceki gün, AKP’nin kadın kolları kongresinde yaptığı konuşmada "Kimse, kimseye inancını, ya da siyasi görüşünüzü dayatma hakkına sahip değildir" demiş, sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Biz laikliği bir sistem olarak sadece savunmuyoruz. Aynı zamanda yaşıyor ve yaşatıyoruz. Siyasi pratiğimiz bunun en açık ispatıdır. Partimizi oluşturan her kademeden kadroların çeşitliliği işte ortadadır. Laiklikten geriye dönüş yoktur ve olmayacaktır. Bunu isteyen de esasen yoktur. Ve bu konu bugünün konusu da değildir. On yıllardır hatta asırlardır ne yazık ki farklı şekilde bu konular gündeme getirilmiştir. Türkiye o noktayı çoktan geride bıraktı. Mesele laiklik değil, mesele yaşam biçimlerimizdeki farklılıklar da değil. Mesele başı açık ya da kapalı olmak, içki içip içmemek hiç değil."

  Günay: Bedelini ödeyecek

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, dün 30. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Golden Horn Oteli için, "Yaptığının bedelini ödeyecek, merak etmeyin" dedi. Günay, şunları söyledi: "Maalesef bazı yeme-içme, konaklama mekanları, Türkiye’nin turizmde önemini kavramamış gözüküyor. Bu, bakanlıktan belgeli bir otel değil, belediye ruhsatıyla çalışıyor. İçki ruhsatı olmamasına karşın yabancılara el altından içki veriyor, diğerlerine vermiyor. Yaptığı iş tamamen yasa dışıdır. Her türlü yaptırımı uygulayacağız.

  Bu konuda tartışma yok

  Turistik yerlerde içki konusuyla ilgili hiçbir tartışma yok. Türkiye’de içki ruhsatı olan her yer içmek isteyene içkiyi rahatlıkla veriyor. Bu konuda siyasi, dini etki yok. Tamamen oradaki işletme, hakkı olmadığı, içki ruhsatı olmadığı halde böyle bir standart uygulamış, kendisine göre ayrımcılık yapmış. Yaptığını da sanki siyasi bir gerekçe varmış gibi izah etmeye çalışmış. Yaptığının bedelini ödeyecek, merak etmeyin. Türkiye’nin turizmde marka ülke olmasına yönelik gayretimizi gölgeleyecek hiçbir davranışa izin vermeyiz."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı