GeriGündem Kimse böyle sevilmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimse böyle sevilmedi

Müslümanlığı kabul edip, dinin hükümlerini ve Kuran-ı Kerim’i öğrenmek isteyen kabilelere mürşitler gönderiyordu.

Adal ve Kare kabilelerinden bir heyet, Resulullah (sav)’a başvurarak, kabilelerine Müslümanlığı ve Kuran-ı Kerim’i öğretecek mürşidler gönderilmesini istediler. Resulullah, bunlara Sabit oğlu Asım başkanlığında, 10 kişi gönderdi. Yolda, Usfan ile Mekke arasında Raci’ suyu yakınlarında Hüzeyl kabilesi’nden 100 kişilik bir çetenin hücumuna uğradılar. Mürşitlerden 8’i çarpışarak şehid oldu, 2’si teslim oldu. Zeyd b. Desine ve Hubeyb b. Adiy adlarındaki bu iki zatı Hüzeylliler Mekke’ye götürüp sattılar.
Zeyd’i, Bedir Savaşı’nda öldürülen babası Ümeyye’nin öcünü almak için, Ümeyye oğlu Safvan satın almış, öldürülmesini seyretmek üzere bütün Mekke ileri gelenlerini davet etmişti. Ebu Süfyan Zeyd’e yaklaşarak:
“Doğru söyle, hayatının kurtarılması için, senin yerine Muhammed’in öldürülmesini istemez miydin?” demişti.

Zeyd hiç tereddüt göstermeden:

“Asla, Rasulullah ’ın hayatı yanında, benim hayatım hiçtir. Benim kurtulmam için değil O’nun öldürülmesini, Medine’de ayağına bir diken batmasını bile istemem,” diye cevap verdi. Bu kuvvetli iman karşısında Ebu Süfyan:
“Gerçek şu ki, hiç kimse, arkadaşları tarafından Muhammed kadar sevilmemiştir, demekten kendini alamadı. Hubeyb, Uhud Savaşı’nda Amir oğlu Haris’i öldürmüştü. Babasının intikamını almak üzere onu da Haris’in kızı satın almıştı. Hubeyb öldürüldüğü esnada hiç metanetini kaybetmedi. İzin alarak, 2 rekat namaz kıldı. “Ölümden korktu da uzattı, demeyesiniz diye kısa kestim,” dedi. O zamandan beri idam edilen müslümanların, infazdan önce namaz kılmaları adet olmuştur.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle