Gündem Haberleri

  Kimin istihbaratı

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uludere’deki bombalama olayı hakkında hükümete sordukları soruların yanıtlarını alamadıklarını dünkü grup toplantısında bir kez daha yineleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü? Bunun yanıtını bekleyeceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, hükümetin ölenlerin ailelerinden özür dilenmesi ve bu kişilere tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere’deki bombalama olayları hakkında, “Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü? Bunun yanıtını bekleyeceğiz. Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek. Recep Tayyip Erdoğan olarak gidip özür dileyecek” dedi. TBMM Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Uludere’ye yaptığı ziyaretle ilgili olarak kendisini eleştiren Erdoğan’a, “Ben taziye için köye gittim. ‘Vay efendim nasıl gidersin?’ Niye? Onlar bizim vatandaşımız değil mi? Sen sahip çıkmıyorsun, bırak CHP sahip çıksın. Senin CHP Genel Başkanı’na oturup kalkıp dua, teşekkür etmen lazım. Bizi suçluyor, ‘Neden çadıra gittiler’ diye. Taziye çadırına gitmeyip de senin yaptığın gibi tiyatro çadırı mı kursaydık?” tepkisini gösterdi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  Yönetimde zafiyet

  - Genelkurmay Başkanlığı, ‘Bize istihbarat geldi gereğini yaptık’ diyor. Kaç gündür soruyoruz, ‘Bu istihbaratı kimden aldınız, kim verdi?’ İstihbaratın doğru çıkma şansı her zaman yoktur. Bunun için istihbarat yönetimi vardır. Acaba bu yönetimde zafiyet mi var? Evet var. Daha önce de vardı. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurdular, bütün istihbarat oraya gelecekti, değerlendirilip gereği yapılacaktı.

  Helikopterine muhtaç değilim

  - Gülyazı köyüne gitmemiz birilerinin işine gelmedi. Gece yarısı helikopter iptal edildi. Olabilir, ben senin helikopterine muhtaç değilim ki. Ben Gülyazı köyüne neden gidiyorum, senin yapamadığını ben yapıyorum. Sen oraya gidemiyorsun, Bakanın da gidemiyor, oraya ben, Anamuhalefet Partisinin Genel Başkanı olarak, Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, saygınlığı, bayrağı için gidiyorum.

  - Biz ‘Hükümet neden konuşmuyor?’ dedik, ses yok. Sonra Hükümet Sözcüsü, Başbakan konuşmaya başladılar. Ama bizim sorumuza yanıt vermediler. Bu istihbaratı size kim verdi? Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü? Bunun yanıtını bekleyeceğiz. Sınırın bu kadar tehlikeli olduğu yerde 50 lira 100 lira için o gencecik çocuklar hayatlarını neden feda ediyorlar? Hani kişi başı gelir yükselmişti, ekonomide çağ atlıyorduk?

  Özür dileyecek

  - Ülkeyi yönetenler bunun hesabını vermeliler. Yoksulluk bu boyutlarda. 35 tane gencecik insan öldü. Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek. Recep Tayyip Erdoğan olarak gidip özür dileyecek. Özür dilemenin de bir erdemi vardır. İkincisi ölenlerin yakınlarına tazminat ödenmeli.

  - Başbakan bugün konuşurken, gene Mustafa Muğlalı, CHP... Çünkü söyleyecek bir şeyi yok, ne söyleyebilir ki? Mustafa Muğlalı Kışlası’nın tarihini öğrendim, 6 Mayıs 2004’te vermişler, yani sen Başbakanken vermişler. Kime ne kızıyorsun? Sanıyor ki bu ülkede herkes aptal. Böyle bir şey olabilir mi; akıl var mantık var. Biz o bölgeye gittik, diye bizi yine suçluyor; ‘PKK’lılarla içli dışlı’. Bunlar gidip Oslo’da PKK ile masaya oturmadıklar mı; biz mi oturduk Allah aşkına? Git masaya otur, özel temsilcini görevlendir, sonra geriye dön, plağı değiştir, CHP’yi suçla. İnsaf ya...
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı