Gündem Haberleri

  "Kim Sol" tartışması

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in çevresini eski CHP'lilerin aldığı iddialarından sonra şimdi de Başbakan Bülent Ecevit ile CHP arasında "Kim Sol" tartışması başladı. Başbakan Bülent Ecevit Şırnak dönüşünde ne zaman CHP'de bir gelişme olsa ''Türkiye'de sol kalmamış havasının yayıldığını'' belirterek, ''Biz neyiz?'' dedi.

  CHP'den hemen cevap geldi. CHP Genel Başkanı Altan Öymen ise, Cumhurbaşkanı'ndan dönen kararnamelerden CHP'nin sorumlu tutulamayacağını belirterek, "Başbakan şikayet edeceğine kendi partisinin imajını düzeltsin" karşılığını verdi.

  Ecevit, Şırnak'tan dönüşünde gazetecilerle sohbet etti. Bir gazetecinin, CHP kurultayının yaklaştığını ve çok sayıda genel başkan adayı bulunduğunu belirtmesi üzerine Ecevit, ''Beni ilgilendirmiyor. Ben karışmıyorum'' dedi. Ecevit, şöyle devam etti:

  TÜRKİYE'DE SOL KALMAMIŞ

  ''CHP'de bir şeyler olunca, (Türkiye'de sol kalmamış) havası yayılıyor. Biz neyiz? Türkiye'ye özgü solu, biz getirdik. Biz, (yok) farzediliyoruz. Beğenilmeyebiliriz ama, varız.'' Ecevit, Türkiye'de köylülükle ilgilenmeyen herhangi bir kişi ya dakurumun solcu olamayacağına çünkü, ülke nüfusunun yüzde 45'inin kırsalkesimde yaşadığına dikkati çekti. Türkiye'deki marksist ve sosyal demokratların daha çok Batı ülkelerini örnek aldığını anlatan Ecevit, ancak bu ülkelerde kırsal nüfusun son derece az olduğunu ve güçlü bir işçi kesiminin bulunduğunu söyledi. Ecevit, bu nedenle söz konusu hareketlerin Batı ülkelerinde güçlü olduğunu, ancak Türkiye'deki koşulların farklı olduğunu kaydetti.

  DÜNYA BANKASI ÇOK İLGİLENİYOR

  Başbakan Ecevit, köye dönüş çerçevesinde uygulamaya konulan Başağaç'taki ''merkez köy'' projesine ilişkin izlenimlerini de anlattı. Başağaç'taki toplam maliyetin 750 milyar lira olduğunu bildiren Ecevit, bürokratik yolların izlenmesi durumunda bu köy için harcanacak para miktarının 4 trilyon liraya kadar yükselebileceğine işaret etti. Bu konuda masraftan kaçınılmaması gerektiğini, çünkü köyden kente göçün sosyo-ekonomik maliyetinin çok daha fazla olduğunu ve sosyal çatışmalara neden olabilecek boyutları bulunduğunu anlatan Ecevit, ''Dünya Bankası da projeyle çok ilgileniyor. Uygulama sonuçlarını görmek istiyor'' dedi. Projenin model olarak çok önemli olduğunu, başarıya ulaşması halinde başka ülkeler açısından da örnek teşkil edebileceğini kaydeden Ecevit, bu proje ile ilgili önümüzdeki günlerde birkaç yerleşim birimini daha ziyaret edeceğini söyledi.

  Başbakan Ecevit, bölge halkına ilişkin izlenimlerini anlatırken de''Ümitli bir bekleyiş var'' diye konuştu.

  ÖYMEN: HUKUKİ BECEREKSİZ

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen hemen cevap verdi. Başbakan Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı'na gönderdiği kararnamelerde ''hukuki beceriksizlik'' yaptığını ileri sürerek, ''Sayın Başbakan bu beceriksizliğin suçunu CHP'ye yüklemeye çalışıyor'' dedi.

  CHP Genel Başkanı Öymen, yaptığı açıklamada, bugünbazı gazetelerde Başbakan Ecevit'in yakın çevresinden edinilen bilgilere göre yazılan ''Cumhurbaşkanı CHP'li olduğu için kararnameleri imzalamıyor'' haberlerinin yer aldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

  İMAJINIZI DÜZELTİN

  ''Sayın Başbakan, hükümetin kararname hazırlamadaki hukuki beceriksizliğinin suçunu CHP'ye yüklemeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nı biz etkiliyormuşuz ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın Çankaya'daki çevresi CHP'liymiş. Biz de, bu çevreyi etkilemeye çalışıyormuşuz. Sayın Ecevit'in yakın çevresine atfen basında yer alan bu iddialar, tek kelimeyle gülünçtür. Ne bizim Cumhurbaşkanı'nı etkileme merakımız vardır, böyle bir imkanımız vardır ne de Sayın Cumhurbaşkanı'nın böyle bir etkilemeye ihtiyacı vardır.

  Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Ecevit'in sözleriyle, 'tarafsızlık' bakımından çok büyük ve başarılı bir sınav veren saygın bir hukukçu olarak kamuoyuna sunulmuştur. Şimdi Sayın Ecevit, kendi yanlış kararnamelerinin geri çevrilmesinden sonra, O'nu suçlamaya başlamıştırve de bu suçun içine CHP'yi de katmıştır. Bu durumu hayretle izlemekteyiz.''

  Öymen, Ecevit'in CHP'yle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine de, ''Eğer Türkiye'de sol denilince CHP akla geliyorsa, bu doğru bir tespittir. Sayın Başbakan, DSP'nin sol parti sayılmamasını şikayet yerine, bunun nedenlerini görüp, partinin imajını düzeltme yolunu tutsa ve gerçekten sol bir parti olma yoluna gitse daha iyi yapar'' diye konuştu.

  Öymen, münfesih SHP'nin onursal genel başkanı Erdal İnönü'nün, Olağanüstü Kurultay'da divan başkanlığına getirilmesi konusunda partili arkadaşlarından teklif aldığını, ancak İnönü'ye bu teklifin kendisi tarafından yapılmadığını belirterek, İnönü'nün yanıtının henüzkendisine ulaşmadığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı