Gündem Haberleri

  Kim ne yapacak?

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  18 Eylül 1998
     Perşembe  Kim ne yapacak?

  Nakit parası olanlar:

  3.5 milyar lira ve üstünde nakit paraya sahip olanlar, bu parayı bankaya bloke ettirecekler. Para bloke edildikten sonra, banka hemen parayı serbest bırakacak.

    Dövizi olanlar:

  Karşılığı 3.5 milyar lira ve fazlasına denk gelen döviz, bankalara bloke edilecek. Eğer, elinizde hem döviz hem de lira bulunuyorsa ve bunun toplamı eğer 3.5 milyar lira ve üzerine çıkıyorsa yine bloke ettirmeniz gerekiyor.

    Altını olanlar:

  Altın ve mücehverat gibi kıymetler için blokaj yapılmayacak. Ancak, bu tür değerli kıymetleri alırken, satıcıdan bir de gider pusulası alınması gerekiyor.

    Antika sahipleri:

  Bu tür kıymetler için de blokaj sözkonusu değil. Ancak, yine mücehverde olduğu gibi, satıcıdan bir gider pusulası alınması gerekiyor.

    Çek-senet sahipleri:

  Çek ve senetler, ticari hesabı bulunanların defterlerinde kayıtlı olduğu için bloke edilmeyecek.

    Emlak ve oto:

  Devlet kayıtlarında bulunudğu için sahip olduğunuz gayrımenkulde tapu bloke edilmeyecek. Otomobilde de yine ruhsatın blokajına gerek bulunmuyor.

    hisse senedi sahipleri:

  Şirketlerin kayıtlarında bulunduğu için hisse senetleri ve tahvillerin de blokajına gerek bulunmuyor. Ancak eğer sahip olduğunuz hisse senetleri hamiline ise bunları bloke ettirmeniz gelecekte servetinizi açıklarken sizin yararınıza olacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı