Gündem Haberleri

  Kim gelirse gelsin, fındığa iyi fiyat versin

  Hayri ÇETİNKAYA yazdı
  05.07.2007 - 00:55 | Son Güncelleme:

  GİRESUN’dayız. Hani şu dünyanın en kaliteli fındığını üreten, ama üreticilerin istediği fiyatı bugüne kadar hiç alamadığından yakınanların yaşadığı şehirde.

  16 ilçesiyle 560 bin nüfusa sahip bu kentte, 22 Temmuz’da yaklaşık 293 bin seçmen sandık başına gidecek. Dükkánlarda, sokakta, kahve köşelerinde, oyun masalarında ve en önemlisi fındık bahçelerinde seçim sohbetlerine yakından şahit olduk. Bu sohbetlerin bir kısmına, DHA Giresun muhabiri arkadaşımız Hakan Kabahasan ile birlikte biz de katıldık. En can alıcı sohbeti Giresun Merkez ilçeye bağlı Boztekke köylüleri ile fındık bahçelerinde yaptık. Bozteke Köyü’nde Nurşen ve Şükrü Karslı ailesi, fındık konusunda en dertlilerden.

  30 YTL DE OLSA OY YOK

  Şükrü Karslı, "Hükümet fındığın fiyatını artırmak yerine geçen yıl düşürdü. Bizim ekmeğimizle oynadı, benden tek oy alamazlar" diye girdi söze ve şöyle devam etti: "Üç yetişkin oğlum var. İkisi mecburiyetten Giresun dışında çalışıyor. Şehrimizde, herkes işsiz. Tek bir sanayi kuruluşu yok. Hizmet sektörü, turizm yok. Dahası buralara doğru dürüst yeni yatırım yapan da yok. Üçüncü oğlum Kadir 23 yaşında, yüksekokul mezunu. Ama o da mecburiyetten bizimle fındık bahçesinde çalışıyor. Yarın ona, bu koşullarda nasıl bir yuva kurarız bilemiyorum. Belki bir gün o da bizi bırakıp gidecek. Bunlar, fındığa 30 YTL de verseler artık benden oy alamazlar."

  GİRESUN’UN MESAJI

  En etkili sözleri ise Emine Hatun söyledi. Aslında adı Emine Teke. Ama onu, bu köyde Emine Hatun diye çağırıyorlar. 62 yaşında, bir oğlu ve geliniyle yaşayan Emine Hatun’un bir oğlu da İstanbul’da. Geçimini 5-6 dönüm fındık bahçesinden elde ettiği 700-800 kilo fındıkla sağlamaya çalışıyor, ama bir türlü başaramıyormuş. İstanbul’da çalışan diğer oğlunu uzun zamandır görememekten yakınan Emine Hatun, yine de fındık konusunda Şükrü Karslı kadar katı değil. Hükümeti kimin veya kimlerin kuracağıyla pek ilgilenmeyen Emine Hatun, "Kim gelirse gelsin, ama fındığımıza iyi fiyat versin" diyor. Bu cevap, Giresun’da vatandaştan oy isteyen adaylar için iyi bir mesaj olmalı.

  MİLLİ GÖRÜŞÇÜ RAHATSIZLIĞI

  Seçimlerde DP’ye çok fazla şans verilmese de Giresun’da dört parti yarışacak. AKP geçen dönem milletvekillerini, biri hariç yerlerini değiştirerek tekrar aday göstermiş. TBMM KİT Komisyonu Başkanı Alucralı Nurettin Canikli yine ilk sıradan giriyor. Merkez tarafından üç Milli Görüşçü’nün aday olarak gösterilmesi, AKP il teşkilatında en önemli rahatsızlıklardan biri olarak gösteriliyor. CHP seçim çalışmalarına AKP’den daha önce başlamış. CHP’nin ilk sıra adayı Eşref Karaibrahim’in, Ankara tarafından belirlenmesi bir miktar rahatsızlık yaratmış durumda. CHP’nin Giresun’da, diğer partilerin aksine birinci sıra dahil tüm adaylarının yerli olması önemli bir artı olarak gösteriliyor. DP’de ikinci sıra adayı Ali Kara’nın adayların kesinleşmesine çok kısa süre kala çekilmesi partilileri biraz üzmüş durumda, ancak umutlarını yitirmemişler.

  ALİ KARA FAKTÖRÜ

  Eski bakanlardan Burhan Kara’nın kardeşi ve Giresun Esnaf Odası Başkanı Ali Kara’nın DP adaylığından çekilmesi, Giresun’de pek şanslı görülmeyen MHP’nin işine yarayabilir. Kara’nın MHP lehine adaylıktan çekildiğini MHP’nin birinci sıra adayı İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Murat Özgan doğrulamıyor, ama şansının arttığının farkında. Bağımsız adaylardan işadamı Öner Hekim’in şarkılı türkülü kampanyalara hazırlandığı, 2-3 milyon dolar harcama yapacağı konuşuluyor. Çok az da olsa Hekim’e şans tanınıyor.

  AKP Giresun’dan 3, CHP de 2 adayını gönderebilir. MHP ülke barajını aşarsa, durum AKP 2, CHP 2, MHP 1 olabilir.

  Bütün iş fındıkta

  HEM kahvesi, hem fındık bahçesi olan Ali Bey’le birlikte konuştuğumuz Şükrü Karslı, hükümete kızgın. "Bunlar, fındığa 30 YTL de verseler artık benden oy alamazlar" diyor. Emine Hatun lakaplı Emine Teke ise daha iyimser ama "Fındığımıza iyi fiyat versinler" diye diretiyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı