GeriGündem Kilo almayı engelliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilo almayı engelliyor

Kilo almayı engelliyor
refid:15115411 ilişkili resim dosyası

Gençleştirdiği öne sürülen resveratrol maddesinin maymun ve benzeri hayvanlarda kilo alımını da azaltabildiği belirlendi.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden (CNRS) Fabienne Aujard ve ekibinin yaptığı araştırma, üzüm, yer fıstığı, dut, yaban mersini gibi besinlerde bulunan "doğal ilaç" resveratrolün ilk kez lemurlerde (uzun burunlu, uzun kuyruklu ağaçta yaşayan bir hayvan) kilo alımını azalttığını gösterdi.

8-10 yıl yaşayan lemurlerin yiyeceğine günde 200 mg resveratrol ekleyen bilim adamları, bu primatların (maymun ve benzeri hayvanlar) vücut ısısını, kilosunu ve dinlenme halindeki metabolizma hızını düzenli olarak ölçtü. 4 hafta sonra lemurlerin yüzde 13 daha az beslendiği ve dinlenme halindeki metabolizma hızının yüzde 29 arttığı belirlendi.

Primatlara özgü olabilir

Çiftleşme döneminden önce maksimum enerji depolamak için doğal yağlanma eğilimi gösterdikleri dönemde resveratrolün kilo alımını yavaşlattığını da belirten bilim adamları, bu etkinin kemirgenlerde görülmediğini ve primatlara özgü olabileceğini vurguladı.

Primatlarda metabolizma ile vücut kitle endeksinin kontrolü konusunda yeni bilgiler sağlayan, insanda obezitenin daha iyi anlaşılmasına ışık tutacak araştırmanın sonuçları "BMC Physiology" dergisinde yayımlandı. Bilim adamları on yıl kadar önce resveratrolün meyve sineklerinde yaşam süresini uzattığını gösteren bulgular elde etti. Aynı bulgular daha sonra solucanlarda da gözlendi. Kısa zaman önce fareler üzerinde yapılan araştırmalar da resveratrol verilen farelerin yaşam süresinin uzadığını ve kilo alımının azaldığını ortaya koydu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle