Gündem Haberleri

  'Kıllı bacak operasyonu'

  Hürriyet Planet
  03.08.2012 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Toronto polisi, Haziran 2010'daki G-20 zirvesinde göstericilere ve halktan kişilere karşı yaptığı haksız müdahaleler nedeniyle suçlanıyor.

  Ontario'da yedi kişilik bir kadın grubu, kendilerine, özellikle 'bacakları kıllı olduğu için' polisin kötü muamele ettiğini ve ayrımcılık yaptığını öne sürdü.

  Kadınlar, polisleri mahkemeye vererek haksız yere tutuklandıkları ve gözaltında 24 saatten fazla bekletildikleri için 1.4 milyon dolar tazminat istedi.

  Şikayetçi kadınların avukatı Davin Charney, müvekkillerinin 27 Haziran 2010'da Yongue caddesinde bir restorandan çıkarken tutuklandığını söyledi.

  Charney, "Bir gösteriye veya yasa dışı eyleme katılmıyorlardı. Hızlıca yakalanarak nezarete götürüldüler" dedi.

  Avukat ayrıca, G-20 zirvesindeki güvenlik önlemleri nedeniyle birçok kişinin bu şekilde gözaltına alındığını dile getirdi.

  "BACAKLARINI TIRAŞ ET"

  Davacılardan Alicia Ridge, olay günü, kadın polisler olduğu halde üstünün bir erkek polis tarafından arandığını belirtti.

  Polisin, ellerini bacaklarının üstünde gezdirdiğini, kalçasını ellediğini ve cinsel taciz niteliğinde sözler sarf ettiğini söyleyen Ridge, polislerin homofobik hakaretler de ettiğini ve kendisine "bacaklarını tıraş etmesini" söylediklerini öne sürdü.

  Gözaltı raporunu yazan polisin kadınları, "sırt çantalı, elbiseli ve bacakları kıllı" sıfatlarını kullanarak not ettiği, bu genel profilin G-20'deki protesto gösterilerine katılan kadınların genel görünümü olarak nitelendirildiği ortaya çıktı.

  Ontario Yüksek Mahkemesi'ne dava başvurusu geçen Haziran ayında yapıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı