GeriGündem Kilit parti Anavatan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  161
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilit parti Anavatan

Kilit parti Anavatan
refid:6392966 ilişkili resim dosyası

Gül muhalefet parti liderleriyle görüşmelere başladı. Gül, ilk görüşmesini Baykal ve kurmaylarıyla yaptı. CHP Gül'ün destek isteğine ret yanıtı verdi ve Meclis'teki seçimlere katılmama kararlarını tekrarladı. Anavatan Lideri Mumcu ise kararlarını henüz vermediklerini söyledi.

ANAVATAN Lideri Erkan Mumcu, partisinin kilit konumu hakkında  M.Ali Birand'ın sorularını yanıtladı

CHP Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Özyürek, Ali Topuz, Onur Öymen ve Cevdet Selvi Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ile yaptıkları görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada Meclis'teki seçime katılmayacaklarını açıkladı.

Özyürek, Gül'ün kendilerinden destek istediğini ve tarafsız olacağını ilettiğini açıkladı. Baykal'ın görüşmede Gül'e kendisiyle ilgili bir sorunları olmadığını ancak seçim süreci nedeniyle sıkıntı yaşandığını söylediği bildirildi.
CHP Genel Başkan Yardımcıları bu nedenle Meclis'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayacaklarını ve Meclis toplantı sayısı 367'yi geçmezse Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise bu kararlarının Gül ya da eşiyle ilgili olmadığını ve Gül bekar da olsa kararlarının değişmeyeceğini söyledi.

KIZ İSTERKEN BİLE BÖYLE DENMEZ

Baykal'ın hemen ret yanıtı vermesi üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Kız isterken bile hemen yanıt verilmez. Biraz düşünseydiniz" diye konuştu ancak CHP'lilerin kararı değişmedi. Daha sonra ortamı yumuşatmak isteyen AKP'li Salih Kapusuz, çikolata tabağını uzattı ve "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım" dedi.
Gül daha sonra Anavatan Lideri Erkan Mumcu ile bir araya geldi.

ANAVATAN KARARINI YARIN DYP İLE BİRLİKTE VERECEK

Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün Anavatan Lideri Erkan Mumcu'ya yaptığı ziyaret sona erdi.
Gül, Anavatan Partisi'nden destek istediğini ve verecekleri karara saygı duyacağını söyledi.
Anavatan Partisi Lideri Erkan Mumcu, Abdullah Gül ile yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yaptı. Kararlarını yarın partisinin yetkili kurumlarına danıştıktan sonra ve DYP Lideri Ağar ile görüştükten sonra vereceklerini ifade eden Mumcu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Sayın Abdullah Gül, destek talebinde bulundular. Kendilerini tebrik ettim. Bizim için çok yeni bir gelişme. Henüz parti kurullarıyla değerlendirme şansı bulamadık. Anavatan bu süreçte istikrar için dikkatli tutumunu sürdürmeye devam edecektir.
Sayın Gül'ün kendisine de ilettim, şahıslarla değil bir problemimiz yok.
Geçmiş zaman boşa geçmiştir. Biz kimsenin ismi üzerinden yürütmedik. Şimdi de yürütmeyeceğiz.
Ne parlamento çoğunluğunu hiçe saymak ne de parlamentonun her türlü şeye muktedir olduğunu savunmak doğru olmayacaktır.
Önemli olan Türkiye'nin demokratik kazanımlarını sürdürmektir.
Mesele uzlaşmayla çözülecek. Yarın partimle yapacağım görüşmenin ardından kararımızı vereceğiz.
Bis Sayın Mehmet Ağar ile meseleyi beraber yürütmeyi kararlaştırmıştık. DYP kendi içinde yapacağı görüşmenin ardından meseleyi birlikte değerlendireceğiz.

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ İLE GÖRÜŞÜYOR

Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, TBMM'de bağımsız milletvekilleriyle görüşüyor.

Gül İzmir Bağımsız Milletvekili Hakkı Akalın, Amasya Bağımsız Milletvekili Mustafa Sayar ve Mardin Bağımsız Milletvekili Süleyman Bölünmez'i ziyaret ediyor

Gül'ün, İstanbul bağımsız milletvekilleri Zülfü Livaneli ve Memduh Hacıoğlu'ndan da randevu talep ettiği, ancak şehir dışında olmaları nedeniyle görüşmenin yarın yapılacağı öğrenildi

KİLİT PARTİ ANAVATAN

CHP'nin Cumhurbaşkanı seçimleri için TBMM oturumunda 367 sağlanamazsa iptal için Anayasa Mahkemesi'ne gitme tehdidi, Gül aday olmasına rağmen değişmedi. Bu durum Meclis'te 20 milletvekili bulunan Anavatan partisinin önemini artırdı.
Anavatan Lideri Erkan Mumcu, daha önce CHP'nin çağrısına olumlu yanıt vermemiş ve şöyle konuşmuştu: "Biz sorunu mahkemede değil, sandıkta çözmek istiyoruz."
Mumcu bugün ise tavrını açıkca ortaya koymadığı ve şu açıklamayı yaptı:
“Biz de henüz sizler gibi birkaç dakika önce öğrendik. İzin verin birkaç saat, bir gün iki gün değerlendirelim.

SAĞDA BİRLEŞME HIZLANDI

AKP'nin Cumhurbaşkanlığına aday olarak Abdullah Gül'ü göstermesi Ankara'daki trafiği hızlandırdı. Erdoğan'ın genel seçimlerde partinin başında kalma kararının AKP elini güçlendirmesi ihtimali sağda birleştirme çalışmalarını hızlandırdı. Yarın Anavatan ve DYP yöneticileri bir ara gelecek.
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM Parti Grubu’na gelişinde gazetecilerin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin sorularını yanıtladı. “Aday belli oldu. İsmi Abdullah Gül nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna Mumcu, “Beklenen iki olasılıktan biri gerçekleşti. Hayırlı olsun” diye yanıtladı.

Mumcu kalan kısa zamanda arkadaşlarıyla bir değerlendirme yapacaklarını, değerlendirmenin sonucunu kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Mumcu, “Keşke bu 10 gün önce açıklanmış olsaydı. Ülke bu kadar gerilmemiş olurdu. Daha rahat yaşadığımız bir seçim olurdu. Ama bugün olmuş olması da kazançtır” dedi. Partisinin kararı sorulması üzerine gazetecilere “Biz de henüz sizler gibi birkaç dakika önce öğrendik. İzin verin birkaç saat, bir gün iki gün değerlendirelim. Başka aday olacak mı onlara da bir bakalım” dedi. “Şok etkisi oldu mu?” sorusuna da Mumcu, “Beklenen iki isimden biri buydu” ifadelerini yineledi.

AĞAR’LA YARIN GÖRÜŞÜRÜZ

Mumcu, gazetecilerin DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile görüşüp görüşmediğine ilişkin sorularına üzerine de “Sayın Ağar ile görüşeceğiz. Daha önce de istişare içinde olacağımızı söylemiştik” yanıtını verdi. Mumcu, ne zaman görüşeceklerine ilişkin “Yarın görüşürüz” dedi.

Mumcu, partisinin yetkili kurullarını ne zaman toplayacağı sorusunu yanıtlarken de “Biz zaten yarın geniş istişare kurulu toplantısı çağırmıştık. Yarından sonra da MKYK’yı çağırdık. Onlarla birlikte bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu.

DYP GİK YARIN TOPLANACAK

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, cumhurbaşkanı adaylığını değerlendirmek üzere perşembe günü toplanacağı duyurulan DYP GİK, yarına alındı.

DYP Genel Merkezinde saat 14.00'te yapılacak toplantıya, DYP'li milletvekilleri de katılacak.

Toplantıda, Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığı ve milletvekillerinin seçimler sırasında genel kurulda yer alıp almayacakları tartışılacak.

SEZGİN: BİRLEŞMENİN ADRESİ SAĞDA DYP, SOLDA DA CHP'DİR

Eski TBMM Başkanlarından İsmet Sezgin, siyasi partiler arasındaki birleşmenin sağda DYP'de solda da CHP'de olması gerektiğini söyledi.

Aydın Belediyesinin kuruluşunun 125. yılı etkinlikleri kapsamında kente gelen Sezgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk siyasetindeki bugünkü bölünmüşlüğün sebebinin 12 Eylül ihtilali olduğunu savundu.

Sezgin, şunları söyledi:

“DYP ve Anavatan Partisinin birleşmesini herkes istiyor. Bu iki partinin kökleri aynı. Solda olduğu gibi sağda da birleşmenin gerçekleşmesi gerekli. Daha önce birleşmenin hangi çatı altında olacağı tartışmaları vardı. Sağda da solda da birleşmenin adresi belli. Adres sağda DYP, solda da CHP'dir. DYP ve Anavatan Partisinin birleşmesi için liderlerin egolarını bir kenara bırakıp anlaşacaklarına inanıyorum.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle