GeriGündem Kilis'teki tren İstasyonunda mayın temizliğine başlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilis'teki tren İstasyonunda mayın temizliğine başlandı

KİLİS'in Elbeyli İlçesi'ne bağlı Çobanbey Tren İstasyonu'nun yeniden faaliyete geçirilmesi için istasyonun bulunduğu bölgedeki 38.5 dönümlük mayınlı arazinin temizlenmesine başlandı.

Padişah 2'nci Abdülhamit döneminde yaptırılan Bağdat Demiryolu üzerinde bulunan Çobanbey Tren İstasyonu, 1977'ye kadar Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan kapısı olurken, Türkiye ile Suriye sınırına mayın döşenerek tampon bölge oluşturulması üzerine istasyon kapatılmıştı. 56 kilometresi Türkiye sınırlarında bulunan toplam 116 kilometre uzunluğundaki Karkamış-Çobanbey-Halep hattının Türkiye'den çıkış noktası olan Çobanbey Tren İstasyonu'nun tekrar faal hale getirilmesi için 2004’de alt yapı çalışmasına başlandı. Tren istasyonunda ray döşeme ve yenileme işlemleri ile hizmet binası ve çevre düzenlemesi işlemlerini hızla sürerken, bölgedeki mayınların temizlenmesi için açılan ihale süreci de tamamlandı.

38.5 DÖNÜMLÜK ALAN TEMİZLENECEK

Mardin'de faaliyet gösteren ‘Tusan' adlı firma tarafından altyapı çalışması yapıldıktan sonra bu sabah mayın temizleme çalışmasına başlandı. Çobanbey Tren İstasyonu'nun bulunduğu 38.5 dönümlük arazinin 1 ayda mayınlardan temizlenmesi bekleniyor. Mayın temizliğine başlanmasıyla birlikte bölgede yaklaşık 5 kilometrelik güvenlik çemberi oluşturuldu. Askerler tarafından çevrelenen alana giriş çıkışlar yasaklandı.

Vali Turhan Ayvaz, mayınlı sahanın temizlenmesine yönelik çalışmanın sadece Çobanbey İstasyonu'nun tekrar açılmasına yönelik olduğunu söyledi. 38.5 dönümlük alanın 1 ayda temizleneceğini ardından altyapı çalışması tamamlanan istasyonun hizmete açılacağını belirten Vali Ayvaz, “Buradaki amaç Halep'le demiryolu bağlantımızı sağlamaktır. 1 ayda bölgenin temizlenmesini bekliyoruz. Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi ile bu proje biribirinden ayrı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle