Gündem Haberleri

  Kilis'te de savcı polisleri sıraya dizmiş

  Hürriyet Haber
  01.08.2012 - 08:25 | Son Güncelleme:

  Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde milletvekilinin oğluyla tartışan polislerin teşhis ettirilmesi olayının yankıları sürerken, Kilis’te de benzer bir durumun yaşandığı ortaya çıktı. Polisi darp etmekle suçlanan bir sanığın “Sayın savcım buraya gelirken bir polis size hakaret etti” sözleri üzerine talimat veren cumhuriyet savcısının ekipteki tüm polisleri ellerinde numaralarla teşhis için duvara dizdiği iddia edildi.

  Habertürk Gazetesi'nden Lokman Happani'nin haberine göre, Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde milletvekilinin oğluyla tartışan polislerin teşhis ettirilmesi olayının yankıları sürerken, Kilis’te de benzer bir durumun yaşandığı ortaya çıktı. İddiaya göre 29 Nisan 2012 akşamı bir polis ekibi, yol vermesi için selektör yaptığı araçtaki kişilerce takip edilip durduruldu. Alkollü olduğu öne sürülen 3 kişi araçlarından inip polisleri darp etmek istedi. Olay büyüyünce bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Gözaltına alınan 3 kişi, ‘polise mukavemet’ suçlamasıyla çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  ‘BİR POLİS SİZE HAKARET ETTİ’
  Bu kişilerden Yahya E., 1 ay sonra soruşturmayı yürüten savcıya giderek, “Sayın savcım adliyeye getirilirken şahit oldum. Bir polis size hakaret etti” dedi. Bunun üzerine cumhuriyet savcısının talimatıyla, o gün sevk görevine katılan polisler apar topar emniyete getirilip bir odada toplandı. Polisler, tıpkı Hatay’da olduğu gibi ellerine numaralar verilerek duvara dizildi. Yahya E. de teşhis için odaya alındı.

  MEMURA DAVA AÇILDI
  Teşhis sonrasında suçlanan polis memuru Y.B.’nin iddiaları reddettiği, ancak savcıya gıyabında hakaret ettiği iddiasıyla TCK’nın 125. maddesi gereği Kilis Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığı öğrenildi.

  3 YAŞINDAKİ ÇOCUK TEŞHİS ODASINDA
  Emniyete çağrıldığı sırada yanında çocuğu bulunan ve çağrılma nedenini bilmediği için onunla birlikte gelen bir polisin, teşhis sırasında 3 yaşlarındaki çocuğunun elinden tuttuğu öğrenildi.

  SAVCI: BANA KÜFREDEN HANGİSİ?
  Tıpkı Hatay gibi Kilis’te de polisler ellerine verilen numaralarla duvar önünde tek sıra oldu. Savcı kendisine hakaret eden polisi böyle teşhis ettirdi.

  KİLİS EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA
  Öte yandan haberle ilgili Kilis Emniyet Müdürlüğü'nden bir açıklama yapıldı.

  Açıklamada şöyle denildi;

  "01.08.2012 günü ulusal basında (Habertürk, Hürriyet vs.) “Bana söven hanginiz” ve “kafası bozulan polisi duvara diziyor” başlıklı haber yayınlanmıştır.
  Haber içeriğinde görevli personelin ihbarcı ile aynı odaya alınıp ellerine numaratör verilerek teşhis yaptırıldığı, ayrıca teşhis işleminin hakaret edildiği iddia edilen C.Savcısı tarafından bizzat yapıldığı yönünde bir takım gerçekleri yansıtmayan haberlerin yayınlandığı görülmüştür.
  Söz konusu teşhis, “hakaret iddiası” olayı ile ilgili olarak, bizzat Kilis C.Başsavcısının talimatı ile görevlendirilen bir başka Kilis C.Savcısı tarafından yapılmıştır. Yapılan teşhis işlemi Emniyet Müdürlüğümüz teşhis odasında, görevlendirilen Kilis C.Savcısı nezaretinde usulüne uygun olarak camlı bölme arkasından gerçekleştirilmiştir.

  Teşhis odası dışında personele numaratör verilerek açıktan teşhis yaptırılmamış, teşhise katılan personelimiz hiçbir şekilde ihbarcı şahısla yüz yüze getirilmemiştir.
  İddia edilen hakaret olayı ile ilgili olarak tahkikatın bütün aşaması bizzat Kilis C.Savcısı tarafından yürütüldüğünden söz konusu tahkikat ile ilgili emniyet birimlerimizde hiçbir evrak, fotoğraf veya görüntü bulunmamaktadır.

  Kamuoyunun bilgisine arz olunur.


  Kilis Emniyet Mudurlugu"

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı