Gündem Haberleri

  Kiliseyi soymak için iki yıl ayin yaptılar

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ayinlere katılıp krokisini çizdikleri kiliseyi soyan üç kişilik şebeke yakalandı. Çaldıkları eserleri satmak isterken ele geçen hırsızlar papazdan ‘‘Af’’ dilediler.

  TOPKAPI'daki Surp Nigoyos Ermeni Kilisesi'ni soyan Veysel Işık, Erkan Bülbül ve İsmet Görgeç, çaldıkları tarihi eserlerle yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü dedektifleri, Kapalıçarşı'da bir şahsın üzerinde haç olan bir ibriği satmaya çalıştığı ihbarı üzerine harekete geçti. Düzenlenen operasyon sonunda, Kaleiçi'nde bulunan Surp Nigoyos Ermeni Kilisesi'nden çalınmış ibriği satmaya çalışan Veysel Işık (49) suçüstü yakalandı.

  Define aramış

  Genişletilen operasyon kapsamında 9 Aralık Cumartesi günü kiliseyi soyan diğer soyguncular Erkan Bülbül (32) ve İsmet Görgeç de (35) yakalandı. Şahısların Kağıthane'de bulunan evlerinde yapılan aramada, kiliseden çalındığı belirlenen çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Sorgusunda yıllarca define aradıktan sonra kilise soymaya karar verdiklerini söyleyen Veysel Işık ifadesinde şöyle dedi:

  Papazdan af dilediler

  ‘‘İçeride çok değerli şeyler olduğunu düşünüyordum. Bu yüzden iki yıl boyunca ayinlere gidip, kilisenin krokisini çıkarttık. Tüm girişleri belirledik. Daha sonra bir gece, bahçeden içeri girip, soygunu gerçekleştirdik. Ancak çaldıklarımızı satarken yakayı ele verdik.’’ Tatbikatta soyguncuların af dilediği papaz ise ‘‘Sizi Allah affetsin’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı