Gündem Haberleri

  Kilisenin aforoz ettiği Türk, performans sanatçısı

  Reha ERUS/ROMA
  03.12.2001 - 01:53 | Son Güncelleme:

  Adına ‘‘Performance Art’’ yani ‘‘gösteri sanatı’’ diyorlar. 1960'lı yıllarda bir tutku haline gelen ‘‘Body Art’’ vücut sanatının bir uzantısı. Sanatçı, genelde vücudunu kullanarak son zamanlarda video ve müziğin birleşimi ile toplumun karşısında bir eylemi gerçekleştiriyor.

  Fransız sanatçı Gina Pane'nin bir müzede vücudunu boyayarak karton üzerine şeklini çıkartmasıyla başlayan ‘‘Body Art’’ şimdilerde görüntülü gösteri sanatına dönüştü. Bu kendine özgü sanat dalının ünlüleri arasında bir de Türk var. Şükran Moral, yıllardır İtalya'da Performance Art ile uğraşıyor. Eserleri İstanbul Bienali dahil dünyanın her yerinde sergileniyor veya gösterime giriyor.

  Terme doğumlu Şükran Moral, 1989 yılında ‘‘sanatın başkenti‘‘ sayılan İtalya'ya yerleşti. Roma Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Bu arada Peformance Art sanatçılarıyla tanıştı. İtalya'da toplumu sarsıcı eserleriyle ünlü bir sanatçı olan Şükran Moral, bir çalışmasıyla kilise tarafından aforoz edildi. Mikelangelo'nun ünlü eseri ‘‘Merhamet’’teki rolleri tersine çevirdi. Çıplak İsa'nın yerine kendi çıplak bedenini, Hz. meryem'in yerine ise çıplak bir erkeği koydu. Kilise, bunu ‘‘sanat katliamı’’ diyerek protesto etti. Moral, ‘‘Bu sanat dalında toplumları etkileyecek konuları çarpıcı biçimde ele alabiliyorsunuz. Örneğin ben İstanbul'daki kadınların çilekeşliğini yansıttım. Galatasaray erkekler hamamında çırılçıplak tellaka kese yaptırdım. Bu video birçok yerde ödül kazandı’’ diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı