Gündem Haberleri

  Kilis'e yine roket mermileri düştü!

  DHA
  23.04.2016 - 00:37 | Son Güncelleme:

  Kilis kent merkezine saat 19.00 sıralarında Suriye'nin Bab bölgesinden ateşlenen 3 Katyuşa roketatar mermisi daha düştü. Yerleşim alanına düşen mermiler infilak ederken, patlamalarda 2 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

  SURİYE’nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden ateşlenen 2’si sabah, 3’ü akşam saatlerinde 5 Katyuşa roketatar mermisi, Kilis kent merkezinde boş arazi ile yerleşim alanlarına isabet etti. Akşam saatlerinde düşen roket mermilerinden 2 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı. Bazı ev, işyeri ve araçların da hasar gördüğü olayın ardından Türkiye tarafından roketlerin atıldığı bölge ateş altına alındı.

  Kilise yine roket mermileri düştü

  Suriye’nin Bab bölgesinden sabah saatlerinde düşen roketatar mermilerinden ölen ve yaralanan olmadı. Akşam saatlerinde ateşlenen 3 Katyuşa roketatar mermisi, Kilis’in Yavuz Sultan Selim ve Mehmet Rıfat Kazancıoğlu mahallelerine düştü. Roketlerden biri boş araziye, diğer ikisi ise yerleşim alanlarının bulunduğu noktalara düşerek patladı. Patlama sırasında sokaklarda bulunan 6 kişi, şarapnel parçalarının vücutlarının çeşitli yerlerine saplanması sonucu yaralandı.

  Kilise yine roket mermileri düştü

  2 KİŞİ ÖLDÜ, 4 KİŞİ YARALANDI

  İhbar üzerine bölgeye sevk edilen sağlık görevlileri, yaralıları ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne taşırken, güvenlik güçleri bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı. Acil serviste tedaviye alınan yaralılardan Abdullah Kaçar ile Hatice Evren yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

  Bazı ev, işyeri ve araçların da zarar gördüğü roketlerin düştüğü bölgelerde inceleme yapan ekipler, şarapnel parçalarını topladı. Roket mermilerinin atıldığı IŞİD denetimindeki Bab bölgesi, sınır hattında konuşlu topçu birlikleri tarafından Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı.

  Kilis’te 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bugünkü patlamalarla birlikte Suriye’den ateşlenen roketlerden yaşamını yitirenlerin sayısı 14’e yükseldi.

  GÜNDÜZ DE İKİ ROKETATAR MERMİSİ DÜŞMÜŞTÜ

  Bugün kadar Suriye tarafından atılan roketatar mermileriyle 12 kişinin yaşamını yitirdiği Kilis'e gündüz saatlerinde de 2 roketatar mermisi düşmüştü.

  İlk roketar mermisi saat 14.35’de Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde boş araziye düşerek patladı.Kimsenin yaralanmadığı olayda roket mermisinin parçaları bölgede bulunan park halindeki bir otomobilde küçük çaplı hasara yol açtı. Roket mermisinin atıldığı IŞİD denetimindeki Bab bölgesini Fırtına obüsleriyle ateş altına aldı.

  Kilis’e saat 14.35 sıralarında atılan ikinci bir roketin de yine Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki boş bir araziye düştüğü saptandı. İlk roketin düştüğü yere 500 metre mesafede parçaları bulunan roket mermisinin patladığı bölgede çukur açtığı görüldü.

  Kilise yine roket mermileri düştü

  VALİLİK'TEN GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ VE TOPLANTILARA YASAK

  Kilis'te toplantı ve gösteri yürüyüşleri, 30 gün süreyle yasaklandı.

  Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada, 2011 yılından itibaren Suriye'de devam eden iç karışıklık ve savaş ortamının etkilerinin Kilis ve Türkiye'de de hissedilmekte olduğu belirtilerek, DAEŞ bölgesinden atıldığı değerlendirilen roketlerin kentin çeşitli yerlerine düşmesi sonucu can ve mal kayıplarının meydana geldiği anımsatıldı.

  Yaşanan süreçte sosyal ağlar üzerinde ve diğer iletişim kanallarıyla toplumu provoke etmeye çalışan kişi ve gruplar tarafından Suriyeli misafirlere yönelik tepkisel eylemler gerçekleştirilmek istendiğinin görüldüğü bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Bu tür faaliyetlerin barış ve kardeşlik ruhunu, ilimizin huzur ve güvenliğini olumsuz etkilediği, sınır ili olmamız nedeniyle açık alanlarda oluşan toplulukların telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmektedir. Belirtilen nedenlerle, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun, 'milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması' başlığı altında yer alan, 'Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir', toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ancak milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabileceğini ifade eden Anayasa'nın 34. maddesi, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 10, 17, 23 ve 32. maddeleriyle, kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin 5. maddesi, İl İdaresi Kanunu'nun 11/A ve 11/C maddelerine istinaden 22 Nisan 2016 tarihinden itibaren Kilis il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşleri 30 gün süreyle yasaklanmıştır."

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı