Gündem Haberleri

  Kılıçlar’ın avukatlık staj belgesinde usulsüzlük

  Ankara
  09.03.2005 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç’ın çocuklarının avukatlık stajlarının usulsüz olduğu ortaya çıktı.

  Her yıl hukuk fakültelerinden mezun olan binlerce genç, avukatlık ruhsatı almak için güç koşullarda aylarca staj yaparken, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç’ın çocuklarının "usulsüz" bir şekilde ruhsat almaya çalıştıkları belirlendi.

   

  Ancak Kılıç’ın, çocuklarının staj konusundaki "uyanıklığı" Adalet Bakanlığı ve Ankara Barosu’nun gözünden kaçmadı.

    

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kılıç’ın kızı Ayşe Tuba Kılıç, fakülteden mezun olduktan sonra, "stajını tamamladığı" iddiasıyla ruhsat almak için Ankara Barosu’na başvurdu. Ayşe Tuba Kılıç’ın dosyası daha sonra Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

   

  "NE İŞLE UĞRAŞTIĞI ANLAŞILAMIYOR"

   

  Ancak, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri, Kılıç’ın staj dosyasında bazı usulsüzlüklere rastladı;  bunun üzerine, Ankara Barosu Staj Kurulu’na bir yazı yazdı. Yazıda, staj süresi boyunca "ne işle uğraştığı anlaşılamadığından" denilerek, dosya iade edildi.

   

  Bakanlık yazısında, Kılıç’ın belirtilen staj sürelerinde, "ne işle uğraştığının", anlaşılabilmesi için SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan araştırılması talebinde bulunuldu.

    

  Dosyanın iadesi üzerine, Ankara Barosu Staj Kurulu, Kılıç’ın SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kayıtlarını incelemeye aldı. Baro Staj Kurulu, başka bir işte çalışmadığını katınlaması için Kılıç’tan bu kurumlardan belge getirmesini istedi.

   

  BELGE İSTENİNCE VAZGEÇTİ

   

  Kılıç, araştırmanın başlatıldığını haber alınca, ruhsat almaktan vazgeçti. Kararını, yazıyla Staj Kurulu’na bildirdi.

   

  OĞLUNUN STAJI DA USULSÜZ ÇIKTI

   

  Haşim Kılıç’ın kızının ardından oğlunun avukatlık ruhsatı için sunduğu staj belgelerinin de usulsüz olduğu ortaya çıktı.

    

  Kılıç’ın oğlu Ahmet Şirvan Kılıç’ın belgelerini inceleyen Ankara Barosu Staj Kurulu, Kılıç’ın staj yapmamasına rağmen staj yapmış gibi gösterildiğini ortaya çıkardı.

   

  Kurul, bunun üzerine, Staj Takip Çizelgelerini imzalayan hakimler için suç duyurusunda bulundu. Kurul, Kılıç’ın 20 günlük stajını tekrarlamasını öngördü.

  KILIÇ: EN UFAK USULSÜZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, kızının ve oğlunun avukatlık stajında en ufak bir usulsüzlüğün, yanlışlığın ve yasadışı bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

  Kılıç, bugün bazı basın ve yayın organlarında kızı ve oğlunun avukatlık stajlarına ilişkin olarak yer alan iddiaları değerlendirdi.

  Kızı Ayşe Tuba Kılıç'ın avukatlık stajını Ankara Barosu'nda yaptığını ve başarıyla tamamladığını anlatan Kılıç, Yönetim Kurulu kararıyla staj bitim belgesinin verildiğini belirtti.

  Kılıç, kızının stajını tamamladıktan sonra Sayıştay'da denetçi olarak göreve başladığını ve bu görevini 2 yıldır sürdürdüğünü kaydetti.

  Oğlu Ahmet Şirvan Kılıç'ın ise İngiltere'deki Cardiff Üniversitesi'nde master programına katılmak için Ankara Barosu'ndaki stajının 28 Temmuz 2003 tarihinde dondurulmasını talep ettiğini anlatan Kılıç, Baro Yönetim Kurulu'nun 29 Temmuz 2003 tarihinde stajın dondurulmasına karar verdiğini ifade etti.

  Kızı ve oğlunun avukatlık stajında en ufak bir usulsüzlük, yanlışlık ve yasadışı bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Kılıç, bütün işlemlerin baronun bilgisi dahilinde olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı