Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'nun tercihinin kodları

  Okan KONURALP/ANKARA
  30.07.2012 - 16:25 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) “Alfabetik” sıralamayla açıkladı.

  CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “CHP’de ikinci adam yok” mesajı verdiği “Alfabetik” sıralamalı MYK’sının en önemli koltuğuna Denizli Milletvekili Adnan Keskin oturdu.

  Örgütün yeni abisi

  “CHP Genel Sekreteri” olarak 1999 yılında ayrıldığı partisinin ikinci adamlığına, 13 yıl sonra geri dönen Adnan Keskin 1942 doğumlu. Eski tüzükte partinin ikinci adamı Genel Sekreter’di, yeni tüzüğü göre bu güç Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Keskin’in eline geçti. 70 yaşındaki Keskin, CHP örgütlerinin “Abi” geleneğini sürdürmesine neden olan iki isimden biri. Kılıçdaroğlu tarafından önce genel merkez yönetiminden uzaklaştırılan, 2011 seçimlerinde de listelerde kendisine yer bulamayan Sav için sıkça kullanılan “Abi” hitabını bir süredir Adnan Keskin devralmıştı.

  Kılıçdaroğlunun tercihinin kodları CHP'DE ÇIKARILABİLECEK EN İYİ KADRO

  Baykal’dan sonra en eskisi

  Keskin’i “partinin ve TBMM Grubunun abisi” yapan en önemli neden ise “Deniz Baykal’dan sonra CHP meclis grubunun en eski ismi” olması. Bu “eskilik” Keskin’in 34’üncü Olağan Kurultay’da en yüksek oyu olarak PM’ye seçilmesinin de yolunu açtı. Keskin, Kılıçdaroğlu’na ait olduğu ileri sürülen 52 kişilik sarı listenin yanı sıra, Sav ekibinin dağıttığı mavi listede de yer alıyordu. 826 oyla PM’ye seçilen Keskin örgütçülüğünü kurultay salonunda da gösterdi. Sabaha karşı açıklanan sonuçlara “Oylarım çalındığı” diyerek itiraz eden ilk isim Keskin oldu.

  Kılıçdaroğlunun tercihinin kodları CHP'NİN YENİ MYK'SININ DETAYLARI

  İş Bankası yönetim kurulu üyeliği

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı da yapan Keskin’in Baykal’la yolları partinin 1999 seçimlerinde baraj altında kalmasından kısa bir süre sonra ayrıldı. Baykal’a karşı muhalif cepheye geçen Keskin, uzun süre “CHP’yi değil ancak siyaseti bıraktım” diyerek yaşamını sürdürdü. “Başbakan Erdoğan, kendisini AK Parti’ye davet etti” iddialarının da muhatabı olan Keskin ile Baykal’ın arasındaki buzlar 2008 yılında İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine CHP kontenjanından atanmasıyla sona erdi.

  İŞTE CHP MYK LİSTESİ

  Ön seçim şartıyla

  Keskin, Kılıçdaroğlu’nun 2010 yılında Genel Başkanlığa oturmasıyla birlikte aktif siyasetin kapısını yeniden araladı ve “Denizli’de ön seçim” şartıyla 1999’da bıraktığı aktif siyasete geri döndü. Girdiği ön seçimden, en yakın rakibine yaklaşık bin oy fark atarak çıkan Keskin, 2011 seçimlerinden Denizli Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Keskin’in “Yeni” CHP’deki ilk görevi TBMM Meclis İdare Amirliği oldu.

  Keskin’in “köprü” görevi

  Adnan Keskin’in, MYK’daki yeni görevi de “yeni CHP” tartışmaları kapsamında daha da önem kazanıyor. Keskin, Kılıçdaroğlu’nun “CHP’nin görkemli tarihinden bir milim bile sapmayacağız. Bizim değişim anlayışımız Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefidir” sözleriyle revize ettiği “Yeni CHP” politikasında köprü görevi üstlenecek. Parti örgütlerinin eski ve yeni kimliğini buluşturmaya çalışacak olan Keskin, Kılıçdaroğlu’nun yerel ve genel “İktidar” hedefi koyduğu seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimi için belirlenecek stratejinin mimarlarından biri olacak.

  Tekin geri döndü, Toprak ve Matkap kaldı

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, PM’ye girmeyi başaran tüm eski MYK üyelerine yeni MYK’sında yer verdi ve koltuk sayısını iki artırdı. Eski MYK’da Genel Başkan ve Genel Sekreterle birlikte 17 olan koltuk sayısı, 19’a yükseldi. MYK’da 6 İstanbul, 3 Ankara Milletvekili yer alacak. Denizli, Aydın, Samsun, Tekirdağ, Adana birer milletvekiliyle temsil edilecek.

  Toprak’ın yerine Oran

  Kılıçdaroğlu, “İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’ndan beni alın” diyen Erdoğan Toprak’ı İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşları’ından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na kaydırdı. Toprak, TİSK, TOBB, TÜSİAD, TESK gibi meslek kuruluşlarından sorumlu olacak. İstanbul Milletvekili Umut Oran ise İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra partinin Sosyalist Enternasyonal’le ilişkilerini de yürütecek.

  Matkap’ın yerine Keskin

  Kılıçdaroğlu, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak kurultaya giren Nihat Matkap’ı ise Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na kaydırdı.

  Tekin geri döndü

  İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler’den sorumlu olduğu MYK’dan Toprak ve Matkap’la yaşadığı problemler nedeniyle istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de MYK’ya aynı görevle geri döndü. Şafak Pavey ise MYK’da Doğa Hakları ve Sosyal Politikalar sorumluluğunu aldı. Gülseren Onanç ise Halkla İlişkilerin sorumluluğunu üstlendi. MYK’nın yeni iki ismi ise Haluk Koç ve Bülent Tezcan oldu. Koç, Kamu Politikaları ve Parti Sözcüsü, Bülent Tezcan ise Seçim ve Hukuk İşleri’nden sorumlu olarak MYK’da görev aldı.

  Yeni MYK’nın tam listesi şöyle:
  AR-GE Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu – Sencer AYATA
  Bilgi ve İletişim Teknolojileri- Emrehan HALICI
  Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenmeler– Faruk LOĞOĞLU
  Doğa Hakları ve Sosyal Politikalar– Şafak PAVEY
  Ekonomi Politikaları– Faik ÖZTRAK
  Halkla İlişkiler– Gülseren ONANÇ
  İdari ve Mali İşler– Umut ORAN
  İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkiler– Gürsel TEKİN
  İnsan Hakları– Sezgin TANRIKULU
  İşçi ve Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Büroları– Yakup AKKAYA
  İşveren Sendikaları ve Meslek Kuruluşları- Erdoğan TOPRAK
  Kamu Politikaları ve Parti Sözcüsü– Haluk KOÇ
  Parti İçi Eğitim– Perihan SARI
  Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimleri– Adnan KESKİN
  Sivil Toplum Örgütleri ve Diğer Meslek Kuruluşları- Nihat MATKAP
  Seçim ve Hukuk İşleri– Bülent TEZCAN
  Yerel Yönetimler– Gökhan GÜNAYDIN
  Genel Sekreterlik – Bihlun TAMAYLIGİL

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı