Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

  Sibel BİTECİK / DÜZCE/DHA
  18.02.2011 - 17:28 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  Kılıçdaroğlu,dinlemelerle ilgili olarak; " Benim yaptığım özel telefon görüşmesi yasa dışı bir şekilde dava dosyasına giriyor. Adalet Bakanına suç duyurusunda bulundum. Savcı hakkında soruşturma açması gerekir o savcıyı koruması değil" dedi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Başbakan Erdoğan' ın Oda TV' ciler düşüncelerinden dolayı değil başka bir eylemden tutuklandılar şeklindeki açıklamasını değerlendirdi, " Sayın Savcı böyle bir açıklama yaptığına göre bir bildiği vardır. Ayrıntıları bilmiyoruz ayrıntıları kamuoyuna açıklasaydı daha iyi olurdu. Belki iddianameyi de hazırlıyordur açıklasın görürüz" diye konuştu.


  "ADALET BAKANINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM GEREĞİNİ YAPMADI"

  Gazetecilerin dinlemelerle ilgili Adalet bakanının biz görevimizi ihmal etmedik şeklindeki açıklamalarını hatırlatmaları üzerine Kılıçdaroğlu; " Adalet Bakanı’na şu soruyu sormak isterim. Benim bir gazeteciyle yapmış olduğum telefon görüşmesi olayla hiç ilgisi olmamasına rağmen dava dosyasına konuluyor. Yasaya aykırı olarak konuluyor. Normalde onun imha edilmesi lazım. Ben Adalet Bakanı’na suç duyurusunda bulundum. Adalet Bakanı gereğini yapmadı hangi gerekçeyle yapmadı. Onun için onların yaptığı açıklamaların hiçbir önemi yok gerçek meydanda. Adalet bakanının soruşturma açması gerekir. Benim yaptığım özel telefon görüşmesi dava dosyasına yasalara aykırı giriyorsa o savcı hakkında soruşturma açması gerekir. Savcıyı koruması değil. Eğer savcıyı korursa Savcı yasa dışı her türlü işlemi rahatlıkla yapabilir anlamına gelir ki bu doğru değil hukuk devletine yakışmaz." dedi

  YARGININ KARARLARINA SAYGILIYIZ

  Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin 3 generalin terfi etmesine yönelik itirazlarının reddi yönünde karar vermesiyle ilgili soruya; "Yargı kararlarına öteden beri saygı duymamız gerektiğini söyledim. Burada da böyle. Yargının verdiği kararı saygı göstermek durumundayız"

  "BAŞBAKAN O 6 BAKANI BULSAM KAPININ ÖNÜNE KOYACAĞIM DİYOR"

  Kılıçdaroğlu, Başbakan' ın " Bizi dikta ile suçlayanlar kendileri dikta ile yönetiyorlar" şeklindeki açıklamasını da değerlendirdi."Bu sözü Sayın Erdoğan'ın söylemesine doğrusunu isterseniz şaşırdım. Ben dikta ile neyi yönetiyorum. Bütün arkadaşlarımız düşüncelerini özgürce dile getiriyorlar. Ben hiç bir zaman şunu söylemedim. MYK da konuşanı bulsam o 6 kişiyi kapının önüne koyarım demedim. Başbakan çıkıyor bakanlar kurulunda konuşan o 6 bakanı bulsam kapının önüne koyacağım diyor. Şimdi diktayı kim uyguluyor. Ayrıca Sayın Başbakan 1960 lı yıllara gitmiş bırakın o yılları üzerinden bir kuşak geçti. Siz 2011' lere gelin.

  KORKU TOPLUMU YARATTILAR

  Sokaktaki vatandaş telefonla konuşamıyor. Türkiye niye bu halde Başbakan hiç kendisine dönüp soruyormu? Korku toplumu yarattılar.İnsanlar korkutuyorlar. Bir işadamı çıkıp cesaretle Başbakan'ı eleştirebiliyor mu? İşadamı korkuyor esnaf korkuyor. Ama 12 Hazirana az kaldı. Korku toplumunu yıkacağız. Herkesin özgürce düşüncelerini dile getirdiği Türkiye' yi berebar kuracağız. Tayyip bey nekadar baskı nekadar şiddet uygularsa uygulasın biz özgür demokratik Türkiye'yi kurmakta kararlıyız.

  DARBE EDEBİYATIYLA MİLLETİ KANDIRAMAZLAR

  O darbe edebiyatıyla milleti kandıramazlar. Ne darbesi hangi darbeden bahsediyorsunuz . Hangi çağda yaşıyoruz. Türkiye' yi 60’ların 70’lerin ülkesi sanıyorlar. Türkiye darbe dönemlerini atlatmıştır. Halkı darbeyle kandırmasınlar. Halkın derdi başka.

  "IRAK' TAKİ KADINLARA TECACÜZ EDİLİRKEN, SEN AMERİKAN ASKERLERİNE BAŞARI DİLEDİN Mİ CEVABINI VER"

  Irak' a gitmemi Ortadoğu' ya gitmemi istemiş Sayın Başbakan. Ben Ortadoğu’ya Sayın Başbakan' dan önce gittim. Ama öyle anlaşılıyor ki Başbakan bir şeyden çok alınmış."Ben Irak' ta binlerce müslüman kadına tecavüz edilirken sen amerikan askerlerine başarı diledin mi? dilemedin mi ? ben bu soruyu sordum. Niye buna yanıt vermiyorsun?Madem Ortadoğu halklarını kucaklıyorsun.. Ortadoğu halklarının demokrasi ve özgürlük bağlamında yanındayız. Mısır' da devrim oldu deniyor. Mısır da ne oldu? Halk iktidara mı geldi? Gelen kim Mısır ordusu. Sen ordunun iktidara el koymasına devrim mi diyorsun? Sayın Başbakan'ın özlemine bak.

  Biz Mısır halkının yanındayız. Ortadoğu halklarının uzakdoğu halklarının Türkiye’nin her yerinde savunuyoruz.Siz kalkacaksınız o ayıpların üzerini örtmek için başka şeyler söyleyeceksiniz. Sorum çok net ve açık. Irak'ta binlerce müslüman kadına tecavüz edilirken sende büyük ortadoğu projesinin eş başkanıyken amerikan askerlerine başarılar diledin mi dilemedin mi ? Bu kadar basit Fransızsca sormuyorum İngilizce Almanca da değil. Onun anlayacağı dilden soruyorum. Buna yanıt ver" dedi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı