Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'ndan Kütahyalılara: CHP'ye 3 milletvekili verin size bakanlık vereyim

  Ümit KOZAN-Kemal ATLAN - Hakan TÜRKTAN-Oğuzhan KILIÇ / KÜTAHYA, (DHA)
  13.05.2011 - 21:45 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kütahya mitinginde "CHP’ye 3 milletvekili verin, ben size bakanlık vereyim" dedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığı seçim otobüste rahatsızlanan ve kısmi felç geçirdiği belirtilen CHP eski il başkanı Fevzi Esendemir ile bayılan bir kadın ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Kılıçdaroğlu, siyanürlü barajla gündeme gelen Eti Gümüş A.Ş. tesislerine en yakın köy olan Köprüören Köyü’ne giderek köylülerle görüştü. Kılıçdaroğlu, tesislerin kapatılmasını istemedikleri ancak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

  Kılıçdaroğlu Kayseri’den bugün akşam saatlerinde özel uçakla Eskişehir Anadolu Üniversitesi Havcaalanı’na geldi. CHP Eskişehir İl Başkanı Erman Gölet ve bir grup partili tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu Damra adlı bir çocuğu kacağına alıp sevdi. Kılıçdaroğlu gazetecilere seçim çalışmasının iyi gittiğini söyledi. Karayolu ile Kütahya’ya giden Kılıçdaroğlu partisi tarafından Zafer Meydanı’nda düzenlenen mitingte konuşma yaptı.

  ESKİ İL BAŞKANI, KILIÇDAROĞLUNUN KONUŞMA YAPTIĞI OTOBÜSTE BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ

  CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun üzerinde konuşma yaptığı seçim otobüsü içerisinde bulunan CHP Kütahya eski il başkanı Fevzi Esendemir rahatsızlandı. Kılıçdaroğlu çağırılan 112 amulans görevlileri için kalabalıktan yolu açmasını istedi. Beyin kanaması geçirdiği bildirilen Esendemir, kaldırıldığı Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu arada mitgi gizleyenler arasında baygınlık geçiren bir kadın da 112 ambulansıyla hastaneye götürüldü.

  Kılıçdaroğlu, 5 bini aşkın kişiye hitaben yaptığı konuşmasına "Böylesine kalabalık topluluğa, Kütahya Allah’ına kurban derim Kütahya, bir tarih yazacak. Yiğit insanların yeridir Kütahya. Kütahya kul hakkı yenenden hesap soracak. Ben milletime asla yalan söylemeyeceğim. İnsan düşünceleriyle, kimliğiyle en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır" diyerek başladı.

  KÜTAHYALILARA BAKANLIK SÖZÜ VERDİ

  Konuşması zaman zaman "Başbakan Kemal" sloganları ile kesilen Kılıçdaroğlu, Kütahya’nın bugüne kadar CHP’ye yeterli oyu vermediğini söyledi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

  "Geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi’ne Kütahya’nın yeterli oy vermediğini biliyorum. Ama kabahat Kütahya’da değil, bizde. Gelmedik, elinizi sıkmadık, çayınızı içmedik, şimdi geliyoruz elinizi sıkmaya. Şunu söylüyorum, kimseyi ayrıştırmayacağız. Bazıları gibi bölmeyeceğiz, bütünleştireceğiz. Bize oy vermese bile vatandaşı başımın üstünde taşıyacağım. Çünkü bizde yandaş yok, benim için vatandaş var. Vatandaşımı seviyorum, ona hizmet edeceğim. 2002 yılında 6 milletvekili verdiniz, 2007 yılında 5 milletvekili verdiniz. Kütahya’ya bir bakanı vermediler. Yarın Cumhuriyet Halk Partisi’ne 3 milletvekili verin ben size bakanlık vereyim."

  "ÇOCUKLAR YATAĞA AÇ GİRİYORLAR"

  Yeni CHP’nin, halkın partisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu,ülkede 12 milyonunun üzerinde yoksulun olduğunu, bir annenin kucağındaki bebeğin açlıktan öldüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

  "Yeni CHP halkın sorunlara eğilen partidir, yeni CHP çiftçinin, işçinin, memurun, esnafın, her kesimin partisidir. Sizin derdiniz bizim derdimizdir. Bizim öyle uçuk kaçık projelerimiz yok. Bizim projelerimiz insan üzerinedir. Bir kadının evinde çorba yemek pişiyorsa, çocuklarının karnı doyuyorsa o kadın dünyanın en mutlu annesidir. Anneler çocuklarını besler, bakarlar. Ama iki buçuk aylık Kübra bebek ölüyorsa bir annenin kucağında, bir çocuk kağıt toplarken kamyonun altında kalıp ölüyorsa bu Ankara’nın ayıbıdır. Bu ülkede 12 milyon 715 bin yoksulumuz var, devleti resmi rakamları. Bunların içerisinde her 4 çocuktan biri yatağa aç giriyor."

  "AİLE SİGORTASINI GETİRİYORUZ"

  Aile sigortası uygulamasını getireceklerini, kadınlara 600 lira vereceklerini anlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:"Her aileye aile sigortası getiriyoruz . Her ailenin sigortası olsun, her ailenin tenceresi kaynasın istedik. En az 600 lira yatıracağız . Çocuk sayısı fazlaysa, ailelerinde engelli ve bakıma muhtaç yaşlı varsa bu 600 lira artacak. Bunu nasıl yapacağız? Devlette bu tür yardımı yapan 14 kuruluş var. 14 kuruluşun bütçesini topladım geriye 7 katrilyon kalıyor. 7 katrilyonu da devlet harcamaları var. Bu harcamaların 100 lirasından 2 lirasını buraya ayırdığımızda yoksulluk bu ülkede tarihe gömülüyor. Bu para büyük para mı? Hani dünyanın 20 büyük ekonomi arasındayız diyorlar ya. Büyük ekonomilerde annenin kucağında bebek ölüyor mu? Hesap ortada. Bunu onlar bilmezler. Ben hesap uzmanıyım. Benim girdim sınavla binlerce kişi girer 10-11 kişi kazanır. Recep Tayyip Erdoğan ise benim girdiğim sınavın yanından geçemezKütahya’da işsizlik var. Erdoğan çıkıp her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir kural yok diyor. Atanmayan öğretmenler de var. Okul var, öğrenci var, dışarıda öğretmen var. Atanmayan öğretmenlerin sorununu çözeceğiz, sözleşmeli öğretmenlik kavramını sileceğiz. Aile sigortasıyla kadını evde güçlü kılacağız. Kadının hesabına en az 600 lira yatıracağız. Onları namerde muhtaç ettirmeyeceğiz. Paranın dolaşım kanalını değiştiriyoruz. Para önce halktan geçecek. Biz aile sigortasını getireceğiz dediğimizde ’Yeşil kartı iptal edecekler’ diyorlar. Bunlar yalan. 9 sigorta türü var. Türkiye 8’ini kullanıyor. Bir 9’ncusu aile sigortası. Aile sigortası aileye ekonomik güvence getiren sigortadır. Yeşil kart sağlık sigortasıdır. Hem yeşil kart olacak hem de aile sigortası olacak."

  "YOLSUZLUK YAPANLARI AÇIKLA"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’de hizmete açtığı 78 tesis arasında badanası yapılmış bir okul da olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

  "Bunlar tesis yapmıyor. Var olan tesisleri satıyor. Bize de ’CHP iktidara gelince istikrar bozulur’ diyorlar. Hangi istikrardan bahsediyorlar. Soruyorum, 2002 yılında hapishanelerde 59 bin kişi vardı. Şimdi bu sayı çıkmış 123 bine. Bunların çoğu da borçlarını ödemedikleri icralık olanlar. 49 hapishane yaptılar. Hapishane kuracağına, 49 fabrika kursaydın daha mı kötü olurdu? 2002 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının borcu 6 milyar 605 bin. Bu borç 2010 verilerine göre çıkmış 175 milyara. Ne diyorlar, vatandaş borç batağında batsın, yandaşların cebi ABD doları dolsun. Ben çiftçinin mazotunu 1,5 lira yapacağım. Çünkü ben ülkeyi adam gibi yönetmek istiyorum. Halk için yönetmek istiyorum. Onlar ne söylerse söylesin, gerçek değişmiyor, ülke iyi yönetilmiyor. Ülke borç batağında, işsizlik çığ gibi artıyor. Onların söyledikleri gibi ülke güllük gülistanlık değil. Ne söylerse söylesinler gerçek değişmiyor ülke iyi yönetilmiyor ülke borç batağı içinde işsizlik çığ gibi ülke güllü gülistanlık değil öyle söyledikleri gibi. Başbakan kendi ağzıyla söyledi. Yolsuzluk yapan bakanları milletvekilliği listesine almadığını. Bir başbakan bakanlar yolsuzluk yaptı ben onları listeye almadım diyor. Bizim bilme hakkımız yok mu? Vatandaşın bilme hakkı yok mu? Askerliği indireceğim diyorum memleketi kim savunacak diyor. Senin oğlun 21 gün askerlik yapınca memleketi kim koruyacak demiyorsun da vatandaşın oğlu 9 ay askerlik yapınca mı memleketi kim koruyacak diyorsun."

  "TESİSLERİN KAPATILMASINI TABİ Kİ BİZ DE İSTEMEYİZ"

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu mitingten sonra siyanürlü barajla gündeme gelen Eti Gümüş A.Ş. tesislerine en yakın köy olan Köprüören Köyü’ne gitti. Burada köylülerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

  "Son derece duyarlı olunması gereken bir tehlike. Çevre Bakanı’nın Kütahya’ya kadar gelip de burayı görmemesi ciddi bir eksiklik. Bölge halkı son derece rahatsız. Onlar da bir an önce önlem alınmasını istiyor. Bizim isteğimiz de bir an önce önlemlerin alınması. Tabi ki biz de fabrikanın kapanmasını istemiyoruz. Bazı sivil toplum örgütleri de bu olayın bir an önce sonlanması için çaba harcıyorlar. Köylüler kendi geleceklerinden, topraklarından, hayvanlarından endişeye ediyorlar. Kendi köylerinin yok edilmesi onlar için ciddi bir problem. Biz de bu soruna dikkat çekmek amacıyla buraya geldik. Buradan sürekli numuneler alınıyor ve gerekli incelemeler yapılıyor. Gerekli önlemler bir an önce alınacaktır."

  Greenpeace üyeleri de siyanür barajı ile ilgili hazırladıkları bir dosyayı Kılıçdaroğlu’na verdi. Kılıçdaroğlu, köydeki iki çocuğu ayrı kucağına alarak sevrdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra karayoluyla Eskişehir’e dönüş yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı