Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'ndan ilginç iddia

  ANKA
  25.01.2012 - 16:08 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon Ve Dink davalarına ilişkin, "Düşünebiliyor musunuz bir emniyet müdürü bir validen çok kritik bir olayı gizliyor. Bunu biz değil, Vali söylüyor” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HSYK’nın Hrant Dink Davasına bakan Mahkeme Başkanı ve savcı hakkında inceleme başlatmasını “olağan” karşıladı. Kılıçdaroğlu, “Buna birisinin müdahale etmesi lazım. HSYK müdahale ettiğine göre tablo ortaya çıkacaktır, diye düşünüyoruz” dedi.

  CHP Lideri CNN Türk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, HSYK’nın Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ile Savcı hakkındaki inceleme kararını, “Ortada hukuk etiğine aykırı bir olay gelişmişse buna HSYK’nın müdahale etmesini olağan karşılarım” şeklinde değerlendirdi.

  Ancak, yargıcın “Örgüt suçlamasını yapmamız için yereli delilimiz yok” dediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yargıç yani mahkeme delil toplamaz. Önüne gelen delillere göre bakar, kararını verir. Bir yargıcın ‘yeterli delil yoktur’ demesi aslına bir çığlıktır. Şunu sormamız gerekiyor, bu dosyaya yeterli delilleri kim koymadı” dedi. Diğer yandan ise savcının, ‘yeterli delil vardı ama yargıç karar vermedi’ dediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buna birisinin müdahale etmesi lazım. HSYK müdahale ettiğine göre tablo ortaya çıkacaktır, diye düşünüyoruz” dedi.

  “OLAYI AYDINLATMASI GEREKEN KİŞİLER AKP’NİN GÖZBEBEĞİ BÜROKRATLAR”

  Bir yandan “delil yok”, diğer yandan” delil var” denmesinin iç karartıcı bir tablo olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın Osmaniye Valisi, dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler’in AKP Mardin Milletvekili ve dönemin Trabzon Emniyet Müdürü’nün de İstihbarat Daire Başkanı olduğunu belirterek, “Baktığınız zaman olayı aydınlatması gereken kişiler, delil toplaması gereken kişiler, ‘burada bir örgüt vardır’ demesi gereken kişiler, delilleri yargıya intikal ettirmesi gereken kişiler AKP’nin göz bebeği bürokratlar ve bunların hepsi de yükselmiş kişiler” dedi.

  Kılıçdaroğlu, “Hükümeti mi suçluyorsunuz” sorusuna “Evet” yanıtını verirken, “Niye şu ana kadar bu davaya sizin bürokratlarınız gerekli delilleri sunmadı" diye sordu.

  “BUNLAR BİZİ TATMİN ETMEZ”

  Kılıçdaroğlu, Başbakanlık Teftiş Kurulu ile Devlet Denetleme Kurumu’nun konuyla ilgili inceleme başlattığının hatırlatılması üzerine, “Bunlar bizi tatmin etmez” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bizi tatmin edecek şudur; Trabzon’da başlayan bir süreç var, 17 kez ihbar yapıldı. Dönemin Trabzon Valisi bile, ‘bana önceden haber verselerdi, ben bu cinayeti önlerdim’ dedi. Daha ne söyleyelim. Orada kimin suç işleyeceği, nerede, ne zaman, hangi silahla işleyeceği belli ama hiçbir şey yapılmıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, bu açıklamalarının “Dink suikastının ardında Hükümet var anlamına mı geldiği” sorusu üzerine ise, kendisinin sadece gerçekleri söylediğini ifade etti.

  BAŞBAKAN’A: “YENİ DELİLLER Mİ SUNACAKSINIZ?”

  Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Hammarberg’in “Ergenekon’daki enerji Dink Davasında verilmedi” ifadelerini ise, “Türkiye’deki hukuk garabetleri artık bütün dünyanın ilgisini çekmeye başladı” sözleriyle değerlendirdi. Kendilerinin her zaman hak ihlallerinin karşısında olduğunu, Dink olayında ise hak ihlallerinin dışında, bilgilerin gizlendiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Düşünebiliyor musunuz bir emniyet müdürü bir validen çok kritik bir olayı gizliyor. Bunu biz değil, Vali söylüyor” dedi. Cinayetin örgütsüz bir suç olarak ortaya çıktığını, daha sonra Başbakan’ın ‘Yargıtay bunu düzeltecek’ ediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Nereden inanıyorsunuz, yeni deliller mi sunacaksınız, bürokratları alıp yargıya mı teslim edeceksiniz” diye sordu. Savcılık emrindeki adli kolluğun siyasi otoriteden bağımsız olarak delil toplaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer siyasi otorite emniyete baskı yaparsa ‘şu delileri vermeyin’ diye, deliller gitmez. Deliller gitmeyince yargıç ne yapacak? Sonra biz yargıcı suçlayacağız. Aslında yargıcın çığlığı bu, ‘davada delil yok’ diyor” dedi.

  “SOMUT BİLGİ MUAMMER GÜLER”

  Kılıçdaroğlu, baskılara ilişkin elinde somut bilgi olup olmadığı sorusuna, “Muammer Güler’le, dönemin Trabzon, İstanbul Emniyet müdürüyle ilgili somut bilgi var, bu somut bilgiler olduğunu gibi mahkeme dosyalarına yansımış. Bunu biz söylemiyoruz. Bütün gazetelerde şemalar var ama dava dosyasında yok” dedi.

  “HÜKÜMET BUGÜN HİÇBİRŞEY YAPAMAZ”

  Kılıçdaroğlu, Hükümetin bu konuda bugün “hiç bir şey yapamayacağını” ifade ederek, “Yapmak istemez, hükümetin normalde o delilleri toplayıp, savcıya vermeyen ve ya mahkemeye getirmeyen organların tamamı hakkında idari soruşturma açması lazım. Eksikleri varsa, ki bu davanın karartıldığını anlamına gelir, o zaman bulundukları konumlarından alması lazım. Hepsini terfi ettirdi, zaten onlarla işbirliği içinde. Siz niye terfi ettirdiniz bunları, baştan soruşturma açsaydınız belki tablo biraz daha farklı çıkacaktı” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı