GeriGündem Kılıçdaroğlu'ndan Facebook itirazı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu'ndan Facebook itirazı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ismiyle Facebook'ta açılan bir grupla ilgili başvurduğu mahkemece verilen erişimin engellenmesi kararını uygulamayarak, “görevi kötüye kullandığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Kılıçdaroğlu, son yerel seçimler öncesinde, Facebook'ta ismiyle kurulan bir grupla kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle avukatı Mutluhan Karagözoğlu aracılığıyla mahkemeye başvurmuş, mümkünse gruba, mümkün olmaması halindeyse Facebook'a erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştu.
Başvuruyu yerinde bulan Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, gruba olmadığı takdirde, Facebook'a erişimin engellenmesine hükmetti.

Kararın tebliğ edildiği Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ise 20 Mart 2009'da, mahkeme kararının uygulanmasının, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde mümkün olmadığını bildirdi.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu'nun avukatları, Şimşek hakkında, “mahkeme kararını yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullandığı” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.
Kararda, kurumun, 5651 Sayılı Kanunun “Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi” başlıklı 8. maddesinde sayılan suçlar dışında kurumun uygulayabileceği herhangi bir tedbirin bulunmadığını belirttiği kaydedilerek, “kurum başkanlığının, katalog suç içinde yer almayan olayla ilgili tedbire yönelik mahkeme kararını infaz etme görev ve sorumluluğunun bulunmadığının anlaşıldığı” ifade edildi.

Şimşek'in, “mahkeme kararını yerine getirmeme kastı ile eylemde bulunmadığı” belirtilen kararda, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği bildirildi.

TAKİPSİZLİĞE İTİRAZ

Kılıçdaroğlu'nun avukatları ise kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki karara, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla itirazda bulundu.
İtiraz dilekçesinde, bağımsız mahkemelerin kararına herkesin uyması gerektiği vurgulanarak, “İdari makamların ve bunların başında bulunan yöneticilerin, temyiz ve itiraz mercii gibi davranarak, mahkemelerin kararlarının hukuken geçerli olup olmadığını tartışma gibi bir hak ve yetkileri bulunmamaktadır” denildi.
Dilekçede, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kovuşturmaya yer olmadığı kararı kaldırılarak, Şimşek hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle