Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu’ndan Demokrat Parti’ye ziyaret: Aynı gövdenin farklı dallarıyız

  Turan YILMAZ-Rıza ÖZEL/ANKARA
  19.05.2017 - 00:01 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün DP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Gültekin Uysal’la görüştü. Görüşmenin ardından iki lider, basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

  ÖNEMLİ YERİ VAR

  DP’nin bizim siyasetimizde çok önemli bir yeri var; Bayar’la başlayan Menderes, Demirel ve Özal’la devam eden... Bu geleneğin Cumhuriyet’e ve demokrasiye bağlılığı bizim için çok önemlidir. DP’nin CHP’nin köklerine baktığımızda aynı gövdenin farklı dallarıdır.” Kılıçdaroğlu ‘çatı aday’ konusunda da “Görüşülmedi. Biz geleceğe bakıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir kişiye teslim edilecek bir devlet değildir” dedi.

  DP Lideri Uysal ise referandumda Türkiye’nin zihninde ‘hayır’ fikrinin berraklaştığını söyledi. Uysal, şöyle konuştu: “DP olarak bu temel değerler etrafında her zaman bir araya gelme fikrimizi ifade ettik. Erken seçim olacağı kanaatindeyim. Partiler, yarın seçim olacakmış gibi hazır olmalı. Bu sürecin yapılanmasında ana muhalefet partisi olarak CHP’nin önemli görevi var.”

  ORTAK ANAYASA

  Kılıçdaroğlu Uysal’a, “2019’da ‘hayır’ blokunu oluşturan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla parlamenter demokratik sistemi önceleyen yeni bir anayasa metniyle, vatandaşın önüne çıkmalıyız. Toplumun büyük kısmının uzlaştığı bir metinde mutabık kalabilirsek, 2019 sürecinde faydalı olacaktır” önerisinde bulundu. Uysal öneriye olumlu yaklaşırken, görüşmelerin genel başkan yardımcıları düzeyinde devam etmesi kararı verildiği kulislere yansıdı.

  KÜRTLERLE BARIŞ

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu, ziyarette HDP’yi ziyaret etmeyi düşüneceğini söyledi. “Terörle işlerini halletmeye çalışanlar, ayrılıkçılar ayrı, ama Türkiye Cumhuriyeti’ne, milli birlik ve beraberliği inanan Kürtlerle barışmak zorundayız” dedi.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı