GeriGündem Kılıçdaroğlu'na "özeleştiri" cevabı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  42
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu'na "özeleştiri" cevabı

Kılıçdaroğlu'na "özeleştiri" cevabı
refid:16976822 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bizler de, güvenlik birimlerimiz de gerektiğinde özeleştirimizi elbette yaparız. Ama güvenliğimiz için çalışan hiçbir kuruma da haksız, yıkıcı, tahkir ve tahrip edici eleştiri getirilmesini kabullenemeyiz. Bunun karşısında ilk önce biz dururuz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: "KENDİNİ ELEŞTİRMEYİ DE BİLECEKSİN"

Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve bazı emniyet mensuplarını  Başbakanlık Yeni Bina'da kabul etti. Polisleri askerlikten muaf tutan  düzenlemenin hayata geçirildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, Emniyet  teşkilatının uzun yıllardır özlemi olan böyle bir düzenlemeyi hazırladığı ve  TBMM'ye sunduğu için Bakanlar Kurulunun ve bakanların Emniyet teşkilatının samimi  teşekkürünü ziyadesiyle hak ettiğini ifade etti. Erdoğan, teşekkürü asıl hak  edenin hiç şüphesiz tasarıyı görüşen, müzakere eden ve oylayarak kanunlaştıran  TBMM ve TBMM'nin şahsında aziz Türk Milleti olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Polisimizin askerlik mükellefiyetini ortadan kaldıran bu düzenleme  bizim ve milletimizin de polisimize, Emniyet teşkilatımıza bir minnet ifadesidir.  Ben polisimizin nasıl fedakarca çalıştığının, nasıl özveriyle çalıştığının,  gecesini gündüzüne katarak bazen günlerce evinden, ailesinden uzak nasıl alınteri  döktüğünün en yakın şahitlerinden biriyim.

Milletimiz, canının, malının, namus ve şerefinin tüm güvenlik  güçlerimizle birlikte polisimiz tarafından da çok büyük bir özveriyle  korunduğunu, savunulduğunu biliyor ve emin olunuz bunu takdir de ediyor.

Emniyet teşkilatımız, polisimiz, demokratikleşme adımlarına paralel  olarak kendisini sürekli olarak yeniliyor, yeni şartlara hazır hale getiriyor.  Suçu önlemede, suçluların adalete tesliminde son derece başarılı bir performans  sergiliyor. Böylece milletimizin büyük beğenisine ve elbette güvenine mazhar  oluyor. Son dönemde Emniyet teşkilatımızın en güvenilir kurumlarımız arasında yer  alması, polislerimizin özverili çalışmasının, azminin, kararlılığının bir  sonucudur.”

"ÇÜRÜK ELMALAR ÇIKACAKTIR”

Lise yıllarından örnek veren Başbakan Erdoğan, lisede öğretmenlerin  kendilerine sıkça tekrarladığı uyarıları olduğunu ifade etti. Erdoğan,  öğretmenlerin, “oğlum, sizin siciliniz bembeyaz. Onun için yaptığınız en küçük  hata dahi o bembeyaz şerit üzerinde hemen görülür ve dikkat çeker” dediğini dile  getirdi. Bu benzetmenin polis teşkilatı için de son derece isabetli bir tespit  olduğu inancında olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
“Bu kadar büyük bir teşkilat içinde elbette yanlış yola tevessül  edenler, çürük elmalar çıkacaktır. Bunlar da bembeyaz sicil üzerinde, bembeyaz o  şerit üzerinde hemen dikkat çekecektir. Ancak bu olumsuzluklar bütünü  gölgelemeyecek, bütün bir teşkilatı asla lekelemeyecektir.

Açık söylüyorum, zaman zaman Emniyet teşkilatımıza yönelik haddi aşan  eleştirilerin, hatta hakaretlerin, hakkı gözetmeyen değerlendirmelerin, karalama  kampanyalarının, bütünü görmekten uzak bir anlayışla yapıldığını biz de çok iyi  biliyoruz, milletimiz de çok iyi biliyor. Zira bu teşkilat bizzat milletin  içinden çıkmış, milletin bağrından neşet etmiş bir teşkilattır.

Burada bulunan ya da bulunmayan arkadaşlarımızın Anadolu'nun, Trakya'nın  köylerinden, beldelerinden, ilçe ve illerinden buraya seçilerek geldiklerini,  çoğunlukla yokluğu, yoksulluğu, imkansızlığı en derinden yaşayarak bu günlere  ulaştıklarını, milletini de, milletin dertlerini ve sorunlarını da çok iyi idrak  ettiklerini biliyoruz. İşte onun için Emniyet teşkilatımız statükonun bekçisi  değil, değişimin öncüsüdür. Emniyet teşkilatımız totaliter idarenin değil, ileri  demokrasinin savunucusudur. Polisimiz canın, mülkün, adaletin, yani bireyin, yani  milletin muhafızıdır. Son 8 yılda demokratikleşme alanında attığımız kararlı  adımlara, köklü reformlara polisimiz çok kısa süre içinde adapte olmuş, uyum  sağlamış ve demokrasi ile güvenlik arasında o ince çizgiyi çok daha hassas  şekilde gözetir bir seviyeye ulaşmıştır.”

8 yıllık iktidarları süresince toplam 76 bin 840 genci polis teşkilatına  kazandırdıklarını belirten Başbakan Erdoğan, 8 yıl önce Emniyet teşkilatında  yüksekokul ve üniversite mezunu polis oranının yüzde 21 olduğunu, bu oranın şimdi  ise yüzde 85'e çıktığını bildirdi. Bu oranın iftihar edilecek bir oran olduğuna  dikkati çeken Erdoğan, polisler için TOKİ aracılığıyla il ve ilçelerde lojman  inşa ettiklerini ifade etti.

Polislerin ücretlerinde önemli artışlar gerçekleştirdiklerini belirten  Erdoğan, 75 ilde MOBESE sisteminin kurulduğunu hatırlattı.

"TÜRKİYE EN EMNİYETLİ ÜLKELERDEN"

Suçun nüfusa oranı noktasında Türkiye'nin dünyanın en güvenilir, en  emniyetli ülkelerinden biri konumuna yükseldiğini anlatan Başbakan Erdoğan,  Avrupa Birliği İstatistik Kurumu verilerine göre İsveç'te 100 bin kişiye düşen  suç miktarının 14 bin 442, İngiltere'de 8 bin 123, Almanya'da 7 bin 630 ve  Fransa'da 5 bin 603, Türkiye'de ise 1339 olduğunu bildirdi.

Şahsa yönelik suçları aydınlatma oranının yüzde 95 seviyelerine  ulaştığını belirten Başbakan Erdoğan, artık çok kısa sürede suçu aydınlatmada  başarılı olan bir güvenlik teşkilatının bulunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:
“Polisimizin gayretli çalışmaları neticesinde, kamuoyunu sarsan  cinayetler gerçekten çok kısa sürede aydınlatılabiliyor. Birçok saldırı alınan  tedbirlerle gerçekleşmeden ortaya çıkarılıyor. Ortada bu kadar başarılı bir  teşkilat varken, bu kadar özverili çalışan bir ekip varken birkaç olumsuz tablo  üzerinden bütün bir teşkilatın töhmet altında bırakılması vicdanla, insafla asla  bağdaşmaz.

Burada bir hususun altını özellikle çizmek durumundayım. Güvenlik  birimlerimiz arasında bir ayrım yapılmasını, zaman zaman art niyetli biçimde  güvenlik birimlerimizin birbirinin alternatifi gibi gösterilmesini ben son derece  sakıncalı buluyorum. Asker bu milletin askeridir, bizim askerimizdir. Polis bu  milletin polisidir, bizim polisimizdir. Jandarma bu milletin jandarmasıdır, bizim  jandarmamızdır. Güvenliğimiz için özveriyle çalışan her kurum bizim kurumumuzdur,  bu milletin kurumudur ve bu milletin, bu ülkenin gözbebeğidir.

"GEREKTİĞİNDE ÖZELEŞTİRİ YAPARIZ"

Polis teşkilatı da, Silahlı Kuvvetlerimiz de, istihbarat teşkilatı da,  jandarmamız da bu milletin evlatlarından teşekkül etmiştir. Bizler de, güvenlik  birimlerimiz de gerektiğinde özeleştirimizi elbette yaparız. Ama güvenliğimiz  için çalışan hiçbir kuruma da haksız, yıkıcı, tahkir ve tahrip edici eleştiri  getirilmesini kabullenemeyiz. Bunun karşısında ilk önce biz dururuz.”

"HASSASİYETLERİ GÖZ ÖNÜNDE TUTTUK"

Erdoğan, polisleri askerlikten muaf  tutan düzenlemeyi hayata geçirirken belirli hassasiyetleri göz önünde  tuttuklarını dile getirdi.
“Silah taşıyan, belli bir disiplin ve hiyerarşi altında çalışan,  bedenini ve canını ortaya koyan, tüm çalışma hayatı boyunca bu şekilde çalışan  polisin askerlikten muaf olmasını en tabii hak olarak gördük” diyen Erdoğan,  polisin de aynen asker gibi canını, ailesini, her şeyini adeta feda-ı can  tabiriyle ortaya koyduğunu ifade etti.

Düzenlemenin kanunlaşmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başbakan  Erdoğan, yeni uygulamanın hayırlı olmasını diledi.
Yaklaşık 3 bin 800 polisin şu anda askerlik görevini yerine getirdiğini  ve Milli Savunma Bakanlığının bu polislerin terhisleri ile ilgili yazıları  yazdığını söyleyen Erdoğan, “Bu, bir aşkın, bir heyecanın ve bu vatana, bu  millete hizmet etmenin de bir farklı süreci olacak” dedi.

BAŞBAKAN’A TUĞRALI OSMANLI TABANCASI

Erdoğan’ın konuşmasından sonra Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal Başbakan’a polis teşkilatınca Osmanlı döneminde kullanılan 1903 yapımı “tuğralı polis tabancası” ve “onur kimliği” hediye etti.

Köksal Başbakan’a polislere yönelik askerlikle ilgili yapılan düzenlemeden ve ötürü teşekkür etti.

Köksal, Erdoğan'a, şunları söyledi:
“Zatıalinize hatıra olarak polislerin kullandığı ilk silahlardan takdim  etmek istiyorum. Bu silah aradan yüzyılı aşkın bir süre geçtiği için polisin  gelişimini de gösteriyor. Zatıalinizin verdiği bütçe ile en iyi silahları zaten  alıyoruz. Bir de Sayın Başbakanım ilk defa size uyguluyoruz, yönetmeliğimizde  böyle bir çalışma yaptık, teşkilatımıza büyük destekler veren, teşkilatımızla  kucaklaşan, bunun her türlü sıkıntısında hemen yanı başında gördüğü insanlara  vermek üzere bir onur kimliği. Bu ilk onur kimliğimizi de zatıalinizin kabul  buyurması halinde size takdim etmek istiyoruz. Çünkü az önce siz de söylediniz,  ben bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bize parasal olarak, maddi olarak, her  türlü desteği sağladınız ama sağladığınız başka bir destek var; en  sıkıştığımızda, bizim üstümüze en gelindiği zamanda, sizin çıkıp o polis  teşkilatını savunmanız yok mu, bizi o bitiriyor efendim. En büyük desteği orada  görüyoruz, bunu burada bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bir de size polis  kokartı veriyoruz Sayın Başbakanım, böylece polisler, kalplerinden neşet eden  kalbi duygularını da böylece zatıalinize arz etmek istiyorum, kabul buyurursanız  bizi şereflendirirsiniz.”

Köksal, silahı, kokartı ve onur kimliğini Erdoğan'a takdim etti.

Erdoğan ise törene katılan polislere birer hediye verdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle