Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'na İzmir'den adaylık teklifi

  Elif DEMİRCİ - Yasin TİNBEK / / İZMİR, (DHA)
  21.02.2015 - 16:36 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir'den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu da, bu çağrıya "İzmir'den aday olmak bizim için şereftir ve onurdur. Elbette bunu yetkili organlarımızla görüşeceğiz" dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi tarafından yapılan Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu'nun açılış törenine katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İzmir'den aday olmasını istedi.

  RESEPSİYON İPTAL
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarihi Havagazı Fabrikası'nda İzmirli sanatçılarla buluştu. Toplantıya ses sanatçıları, klasik müzik sanatçıları, ozanlar, kültür ve sanat derneği, resim ve heykel atölyesi temsilcileri, müzik okulu sahipleri, reklamcılar, yayıncılar, yazarlar, sanat alanında kariyer yapmış bilim adamlarından oluşan 40 sanatçı katıldı. Toplantıda, milletvekilleri, Parti Meclisi Üyeleri, İzmirli belediye başkanları da hazır bulundu. Toplantı, Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş'ın açılış konuşmasının ardından basına kapatıldı. Kılıçdaroğlu'nun akşam sanatçılarla yapacağı resepsiyon, Ege Üniversitesi'nde yaşanan olaylarda Fırat Çakıroğlu'nun hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi.

  Kocaoğlu, “Sayın Genel Başkan, İzmir'den aday olmanızı istiyoruz. Cumhuriyetin kalesinden aday olmanızı istiyoruz. Sizi İzmir milletvekili olmaya davet ediyoruz. Demokrasiye inandığınızı uzun bir aradan sonra partide önseçim yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Önseçime de girerek, demokrasiyi İzmir'den taçlandırmak istiyoruz. Genel başkanımızı İzmir'den milletvekili ve başbakan yapmak üzere hepinizi selamlıyorum" dedi.

  "İZMİR'DEN ADAYLIK BENİM İÇİN ŞEREFTİR"

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kocaoğlu bir istekte bulundu. İzmir'den aday ol dedi. İzmir'den aday olmak bizim için şereftir ve onurdur. Elbette bunu yetkili organlarımızla görüşeceğiz. Hepinize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Asla ve asla umutsuz olmayacağız. Üzerimizdeki baskı ne kadar yoğun olursa olsun asla umutsuz olmayacağız. Mustafa Kemal'in askerlerine umutsuzluk yakışmaz" sözleriyle yanıt verdi.

  "BİRİNCİ SIRALARDA KADINLAR OLACAK"

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin yoksulluk politikasını eleştirdi, kendisine 4 yıl için oy istedi ve kadınların listelerin birinci sıralarından milletvekili adayı olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "AKP adaletten nasibini almamış bir partidir AKP'nin temel özelliği yoksulluğu yönetmektir, yoksulluğu bitirmek değil. Bizim özelliğimiz ise yoksulluğu tarihe gömmektir. 13 milyon kişi açlık sınırında 29 milyon kişi yoksulluk sınırında. İzmir'den sesleniyorum, sizden sadece 4 yıl için yetki istiyorum.

  Kılıçdaroğluna İzmirden adaylık teklifi

  4'üncü yılın sonunda göreceksiniz Türkiye'de açlık ve yoksulluk olmayacaktır. Açlığın ve yoksulluğun olmadığı, huzurun olduğu bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Devletin elinde bir sopa olarak ortaya çıkan bir organ olmadığı, üniversitelerinde her düşüncenin dile getirildiği bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Hiçbir parti önseçim yapamaz biz 56 ilde önseçim yapıyoruz. Birinci sıralarda kadın adaylar olacak. Anneler size sesleniyorum. Çocuklarınıza nasıl bakıyorsunuz onları nasıl seviyorsanız ülkenizi de aynı şekilde sevdiğinizi biliyorum. Önümüzdeki seçimler çok önemli bu seçimlerde hepimizin oturup yeniden düşünmesi gerekiyor."


  Kılıçdaroğlu, kadınlara, gençler ve emeklilere yönelik vaatlerde bulunarak, “Şunu unutmayın. Bir 4 yıl değil iki 4 yıl değil 3 dört yıl geçirdiler Türkiye'nin haline bakın. Kadınlar üzerindeki şiddeti görüyorsunuz gencecik çocuklarımız öldürülüyor. Hiçbir yurttaşımız hakkında ayrımcılık aklıma bile gelmeyecek, kimseyi ayırmayacağım. Benim siyasi anlayışımda yandaş yok vatandaş var. Vatandaşa odaklanacağım. Madem ki CHP sosyal demokrat bir partidir ve insanı siyasetin odağına alır. O zaman insanı yüceltmek sorunlarını çözmek bizim görevimizdir. Benim kadınlara bir sözüm var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yönetiminde CHP iktidarında çalışanların en az yüzde 70'i kadın olacak.

  Kadınlar o bakanlığı yönetecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan CHP iktidarında 40 yaşın üstünde kimse olmayacak, tamamen gençler olacak. Emekliler yine size sesleniyorum. Zor şartlarda yaşadığınız zor geçindiğinizi biliyorum. Benim namus sözümdür, CHP iktidarında ramazan ve kurban bayramlarında size birer maaş ikramiye vereceğiz. 'Parayı nereden bulacaksınız' diyorlar. Eski hesap uzmanıyım. Para nasıl bulunur asıl harcanır iyi bilirim. Temiz siyaset düzgün siyaset için para sorun değildir. Parayı nereye harcayacaksınız önemli olan o. Siz cebimiz için çalışmayacağız. Biz sadece ve sadece halk için çalışacağız. Sizin için çalışacağız" dedi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ege Üniversitesi'nde yaşanan olaylarda hayatını kaybeden ve yaralanan gençleri ima ederek, şöyle konuştu:

  ÜNİVERSİTELERDE SORUN ÇIKMASINI İSTEMEYİZ

  "Üniversite öğrencisi öldürüldü, diğerlerinden de ağır yaralılar var. Hiçbir üniversitede sorun çıksın istemeyiz. Özellikle annelerin çocukların üstüne nasıl titrediğini biliriz. Allah kimseyi evlat acısı vermesin diyoruz. Aynı temenniyi sürekli yapıyoruz huzurlu barış içinde bir Türkiye istiyoruz. En büyük arzum çocukların huzur içinde okula gitmesi. İşsizlik arttı, yoksulluk diz boyu karamsar bir tablo var. bu tabloyu yıkmak boynumuzun borcu. Herkes aş ve iş bunun için Türkiye'yi yeniden ayağa kaldıracağız. Her sorunu çözmeye hazırız. Sizden 4 yıl için yetki istiyoruz. 4 yıl sonra yeni bir Türkiye göreceksiniz. Hazır mıyız 4 yıla? Biz de hazırız. Kimseyi etnik kimliği yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Bizim ana felsefemiz budur. Bütün AKP'liler duysun. 12 yıl oy verdiniz. Türkiye cehenneme döndü. Ben 12 yıl demiyorum 4 yılda onların yaptığının en az 10 katını yapacağız sosyal destekleri iki kat artıracağız. Kimseyi etnik kimliği yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız. Bizim ana felsefemiz budur. Yoksulluğu tarihe gömeceğiz."
  Kılıçdaroğlu, protokolle birlikte açılış kurdelesini kesti, ardından spor salonunda bir süre masa tenisi oynadı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı