Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu soruları yanıtladı

  A.A
  18.05.2010 - 18:24 | Son Güncelleme:

  CHP'nin 22-23 Mayıs tarihlerinde yapılacak 33. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Kılıçdaroğlu, “Ortaya çıkan tablo benim kişisel kanaatime göre Sayın Baykal'ın da arzu ettiği tablodur” dedi.

  Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'ün canlı yayınına katılarak soruları cevaplandırdı. İl başkanlarının bugün gerçekleştirdikleri toplantıyla kendisine verdikleri desteğe ilişkin soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu destekten memnuniyet duyduğunu beklentisinin de zaten bu yönde olduğunu söyledi.

  Sağduyunun egemen olduğunu, CHP'nin kendi geleneklerine ve kültürüne uygun bir davranış sergilediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Umuyorum ben olarak değil, biz olarak yola çıkacağız ve CHP'yi örgütümüzle beraber iktidar yapacağız” dedi.

  Kılıçdaroğlu, bir başka soruyu yanıtlarken de eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a evinde yaptığı görüşmenin dışında görüşmediklerini belirterek, ancak bunun bundan sonra görüşmeyeceği anlamına gelmediğini, telefonla ya da yüz yüze bir görüşme gerçekleştirebileceklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Koşullar uygun olduğunda, Sayın Baykal kabul ettiğinde elbette kendisiyle görüşürüm. Çünkü biz Sayın Baykal'ın bilgisine, birikimine ve deneyimine ihtiyaç duyan bir partiyiz” diye konuştu.

  “Baykal'a rağmen mi aday oldunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
  “Sayın Baykal ilk ziyaretimde bir uzlaşma ile gelecek adayı kendisinin de destekleyeceğini ifade etti. Bunun üzerine ben de uzlaşma arayışlarına girdim. Ve bu uzlaşma arayışlarının büyük ölçüde tamamlandığı görülüyor. Ben de bunun üzerine adaylığımı açıklamıştım zaten. Dolayısıyla ortaya çıkan tablo benim kişisel kanaatime göre Sayın Baykal'ın da arzu ettiği tablodur.”

  Bundan sonra Deniz Baykal'ın “Ben de adayım” demesi üzerine durumun değişip değişmeyeceğinin sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, kurultaya ilişkin herhangi bir şüphesinin olmadığını, delegelerin akıllarının kendilerine gösterdiği çerçeve içinde oylarını kullanacaklarını kaydetti.

  Kılıçdaroğlu, ortaya çıkan bir tablo olduğunu, bu tablonun da kamuoyunun desteğini aldığının görülmesi gerektiğini belirterek, bu tablonun güçlendirilerek ve katkı verilerek ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi.

  Bir hareketliliğin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu hareketliliğin kurultayda sonuçlanacağını ve enerjiye dönüştürülerek oy sandığına kadar götürülmesi gerektiğini ifade etti.

  Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulunun Genel Sekreter Önder Sav'a kendisine verdiği destekten dolayı tepki gösterdiğinin hatırlatılması üzerine de yaşananları “kurultay öncesi duygusal tartışmalar” olarak gördüğünü söyledi. Kamuoyunun CHP'den kavga değil, yeni bir yüz, yeni bir vitrin, halka daha fazla giden yeni bir yapı beklediğini belirterek, “Kurultay öncesi yapılan duygusal tartışmalara ben pek de girmek istemem” dedi.

  Bir başka soru üzerine Kılıçdaroğlu, partinin yeni yönetim kadrosuna kurultayın karar vereceğini kaydederek, delegelerin özellikle parti meclisi ve merkez yönetim kurulunu seçerken belli bir dikkati göstereceklerini inandığını dile getirdi.

  Kılıçdaroğlu, “Başbakanlığa adayım, yüzde 40'ı garantiliyorum” yönündeki sözleri hatırlatılarak, “Hala bu vaadinizin arkasında mısınız?” diye sorulması üzerine “Arkasındayım. Yurttaşlarıma güveniyorum. Çünkü yurttaşlarım çaresizlik içinde. Bu çaresizliği mutlaka bizim çözmemiz gerekiyor. Onları içinde bulundukları umutsuzluktan ve çaresizlikten kurtarıp, alın teriyle evlerine ekmek götürmelerinin yolunu açmamız gerekiyor” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı