GeriGündem Kılıçdaroğlu: "Seçimin kaderi IMF'ye bağlı"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu: "Seçimin kaderi IMF'ye bağlı"

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin IMF ile yeni anlaşma yapmaması durumunda 2011 yılından önce genel seçim olacağını öne sürdü, “Seçimin kaderi IMF'ye bağlı” dedi.

Bu sabah Denizli merkeze bağlı Pınarkent Beldesi'ne gelip Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği'nin yaptıracağı kültür merkezinin temelini atan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, coşkuyla karşılandı. Özellikle kadınlar ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği Kılıçdaroğlu, burada DHA'ya özel açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Gittiğim her yerde ilgiyle karşılanıyorum. Halkla iyi diyalog kuruyoruz. Başbakan nasıl karşılanıyor bilmiyorum ama biz sıcak ve güzel diyaloglar kuruyoruz. Önemli olan sağlıklı siyaset yapmak” dedi.

Başbakan Erdoğan'ın 2011 yılına kadar seçime gidilmeyeceği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Bıçak kemiğe dayandı. Hükümet, IMF ile yeni bir anlaşma yapar da para alırsa ayakta kalma şansı var. Yoksa hükümet ayakta kalamaz, 2011 yılından önce yeni bir genel seçim olur. Seçimin Kaderi IMF'ye bağlı. Halk uzun süre işsizliğe tahammül edemez. Bıçak artık tam kemiğe dayandı. İnsanlar, evine aş ve sıcak ekmek götüremiyor. İşsizliğin bu boyutlara ulaştığı ortamda Türkiye'de sağlıklı sosyal politikalar oluşturmak mümkün değil, AKP; 2011 öncesi seçime giderse oy kaybedeceğini biliyor. Acaba yurttaşlara bir şeyler dağıtsam oy alabilir miyim diye düşünüyor. Bunun için de para arıyor. IMF'ten para gelse bile halkın cebine el atacaklar, yeni zamlar ve vergiler gelecek.”

Üreten bir ekonomiyi hayata geçirmenin temel kuralının sanayici ve esnafın sorunlarını çözüp, işsizliği en aza düşürmek olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “İnsan odaklı ve üreten ekonomiyi hayata geçirmenin temel kurallarından biri sanayici ve esnafı koruyan politikalar geliştirmek ve ağır işsizlik sorununu çözmektir. Bu konuda en tutarlı politikaları CHP üretiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmanın ardından Pınarkent'ten ayrıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle