GeriGündem Kılıçdaroğlu: O bakanların adını biliyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kılıçdaroğlu: O bakanların adını biliyorum

Kılıçdaroğlu: O bakanların adını biliyorum
refid:17787104 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk yapan bir bakanı ya da bakanları açıklamazsan namertsin. O bakanların adı var bende, hepsini ben biliyorum. Ey Recep Tayyip Erdoğan, namusluysan, düzgün adamsan, şerefli adamsan yolsuzluk yapanları açıklarsın” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN ÇANKIRI MİTİNGİNDEN RENKLİ KARELER

Kılıçdaroğlu, partisince Çankırı Belediyesi'nin önündeki meydanda düzenlenen mitingde, vatandaşlara seslendi. Siyasete girerken “Ne olursa olsun hiçbir yerde, hiçbir ortamda millete yalan söylemeyeceğim. Her zaman doğruyu söyleyeceğim” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Burada da doğru söyleyeceğim. Çankırı'dan beklediğimiz oyu hiçbir zaman alamadık. Son 30 yıldır Çankırı'dan oy almadık ama kabahat Çankırı'da ve Çankırılıda değil. Kabahat bizde. Gelmedik, elinizi sıkmadık, çayınızı içmedik, 'arkadaş derdiniz nedir?' demedik. Ankara'da oturduk, Çankırılılara 'oy ver' dedik. O da 'ben vermem' dedi. Şimdi ben yeni Cumhuriyet Halk Partisi, halkıyla kucaklaşan Cumhuriyet Halk Partisi, halkın dertlerini dinleyen Cumhuriyet Halk Partisi olarak ayağınıza geldim, derdinizi dinleyeceğim. İlçeleri gezdim. İlk fırsatta, inşallah 12 Haziran'dan sonra başbakan olduğumda ilk buraya geleceğim, başbakan olarak geleceğim.”

Yeni CHP'nin halkın sorunlarına kilitlenen bir parti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, CHP'nin herkesin derdine derman olacağını söyledi. Canlı hayvan ithal edilmesini eleştiren Kılıçdaroğlu, çiftçinin yüzü gülerse, çiftçi ürettiğinin, alın terinin karşılığını alırsa herkesin karnının doyacağını vurguladı.

Çiftçiye mazotu 1,5 lira yapacağına söz veren Kılıçdaroğlu, benzin istasyonu karı dahil mazotun litresinin 1,5 lira olduğunu belirtti. Mazotun 3,5 liraya satıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “2 liranın 1 lirası ÖTV, 1 lirası KDV. Onları kaldıracağım, Recep Bey'in boynuna asacağım. Size maliyet fiyatına vereceğim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ithal edilen tarım ürünlerine yılda 20 milyar dolar ödendiğini anlatarak, “Elinizi vicdanınıza koyun, 20 milyar doların sadece 5 milyar dolarını bizim köylümüze verseniz, değil Türkiye'yi bütün Ortadoğu'yu besler” dedi.

“49 TANE HAPİSHANE YAPMIŞ, YETMEMİŞ, YENİLERİNİ YAPIYOR”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin “İstikrar sürsün, Çankırı büyüsün” sloganını hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Çankırı büyüdü mü? Nasıl oluyor bu? Hem istikrar devam edecek, hem Çankırı büyüyecek. Buraya gelip konuştuğu zaman, bütün Çankırılı kardeşlerime söylüyorum, elinizi vicdanınıza koyun ve Recep Tayyip Erdoğan'a şu soruyu sorun: Bu ne biçim büyüme, milletvekili sayısı düştü, memleket göç verdi, işsizlik diz boyu. Nereden çıkıyor bu büyüme?
Onların istikrarını anlatacağım şimdi. Devletin resmi rakamını vereceğim şimdi. 2002, Türkiye'deki bütün vatandaşların borcu 6 milyar 605 milyon lira. 2010'da 6 milyarlık borç, 175 milyar 633 milyon liraya çıkmış. Vatandaş borç batağında. Bu borçla şimdi sizi tehdit ediyorlar. 'CHP gelirse faizler yükselir' diyorlar. CHP gelirse faizler düşecek, halk üretecek, işçi çalışacak, halk çalışacak, herkes çalışacak, üretecek. Halkın iktidarında herkesin karnı doyacak.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2002'de hapiste 59 bin 429 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek, 28 Nisan 2011 tarihi itibariyle hapisteki hükümlü ve tutuklu sayısının 123 bin 916 olduğunu söyledi. “Hortumcular dışarda, içeride değil” diyen Kılıçdaroğlu, 2002'den 2011'e kadar 49 yeni hapishane yapıldığının altını çizdi.
Kılıçdaroğlu, “49 hapishane yerine bu güzel memlekette 49 fabrika yapılsaydı, insanlarımız orada çalışsaydı, alın teri dökseydi, hapishaneye değil de evine akşam helal ekmek götürseydi, suç mu olurdu? Günah mı olurdu? Biz bunu yapacağız. Bir başbakan hapishane sözü vermez, gitti 'Size hapishane yapacağız' dedi. 49 tane yapmış, yetmemiş, yenilerini yapıyor” diye konuştu.

“KARŞIMA ÇIKMASI İÇİN MANGAL GİBİ YÜREK LAZIM”

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin ezberini bozacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Ben konulara girdikçe, Recep Bey'in ezberi bozuluyor. Geçen gün bir yolsuzluktan söz ettim, ÖSYM'ye, hiç isim vermedim, bir bakan mail atmış, bunu söyledim. Başbakan, 'O bakanın adını açıklamazsan, sen namertsin' dedi. Ben adını açıklamadım, o kendisi açıkladı, 'Benim o' dedi Hayati Yazıcı. Şunu söyledi arkasından, 'Ben o bakanları tutmam. Milletvekilleri listesine bakın, geçmişte bakanlık yapıp da milletvekili listelerine girmemelerinin bir nedeni var' dedi. Yani, 'Onlar yolsuzluk yaptı, ben onları listelere almadım' dedi. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, bakanların yolsuzluk yaptığını ve o gerekçe ile listeye giremediklerini itiraf etti. Yolsuzluk yapan bir bakanı ya da bakanları açıklamazsan namertsin. O bakanların adı var bende, hepsini ben biliyorum. Ey Recep Tayyip Erdoğan, namusluysan, düzgün adamsan, şerefli adamsan yolsuzluk yapanları açıklarsın.
Mukaddesince, eleştiri getiriyor. Genel Müdürlük yaptığım dönemle ilgili olarak. Hiç itiraz etmiyorum, eleştiri olabilir, saygıyla karşılarım ama beni dinlemesi lazım. Dedim ki, 'Devletin bütün imkanları senin elinde, arşivleri sende, müsteşarlar, bakanlar, genel müdürler sesin emrinde.' Beni eleştiriyorsun, eyvallah. O zaman sana bir imkan sağlıyorum, senin istediğin bir televizyon kanalında, senin istediğini gazetecilerle gel beraber baş başa, sen bana soru sor, ben sana soru sorayım. 80 milyon dinlesin, kararını versin. Karşıma çıkabilir mi? Recep Tayyip Erdoğan, sizin Kemaliniz olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkabilir mi? Benim karşıma çıkması için, bir kul hakkı yememek lazım, iki geçmişinin temiz olması lazım, üç mangal gibi yürek lazım.”

EN YÜKSEK BOŞANMA RAKAMLARI SON DOKUZ YILDA

Kılıçdaroğlu, Çankırı'nın sürekli göç veren bir kent olduğunu söyledi. Ankara'da çok fazla Çankırılı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ankara'daki akrabalarınıza telefon edin, 'Çankırı ayağa kalkıyor, Ankara'daki Çankırılılar da ayağa kalksın' diyin” diye konuştu.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek boşanma rakamlarının son dokuz yılda yaşandığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, ailelerin mutsuz olduğunu, bu mutsuzluğu gidermek için de “Aile Sigortası” projesini hayata geçireceklerini anlattı.

“Aile Sigortası” projesini açıkladığında kendisine kaynağın sorulduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Sen İstanbul'a 50 milyar dolarlık kanal yapacaksın, kimse 'kaynağı nereden buluyor' diye hesap sormayacak. Ben yoksulların karnını doyuracağım diyorum, 'parayı nereden bulacaksın?' diyor” ifadesini kullandı.

“Aile Sigortası” projesine nasıl kaynak aktaracağı hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu, “100 liradan 2 lirasını fakire ayırdığınız zaman bu ülkede yoksulluk diye bir şey kalmayacak. Allah aşkına 100 liradan 2 lirayı ayıran adama 'kaynak nerede' diye soru sorulur mu? Size sözüm var, AKP'nin Genel Merkezine bağlanan hortumları keseceğim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidarında 15 ay olan askerliği önce 9 aya, kademeli olarak da 6 aya indireceğini söyledi. Gençlere bu vaatte bulunduğu zaman Başbakan Erdoğan'ın kendisine “Memleketi kim savunacak” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cevabını vereceğim, dut yemiş bülbüle döndüreceğim onu. Nedir cevabı? Senin oğlun Burdur'da 21 gün askerlik yaparken 'memleketi kim savunacak' diye aklına gelmiyor da vatandaşın oğlu 9 ay askerlik yapınca mı senin aklına geliyor? Buradan söylüyorum; biz bu memleketi yedi düvele karşı mücadele ederek aldık. Yedi düvele karşı dişimizle, tırnağımızla, iman gücümüzle mücadele ettik. Eğer koşullar uygun düşerse, koşullar oluşursa biz yaşlı genç, kadın erkek demeden yeniden Milli Mücadele'yi yaparız, yeniden Kuvayı Milliye'yi başlatırız. Değil 21 gün, gerekirse bu memlekette 21 yıl da askerlik yaparız.”

Meydanda “Resmi dili Türkçe olan bir ülkede Türkçe öğretmeniyim ama işsizim” yazılı afişi işaret eden Kılıçdaroğlu, iktidarlarında atanamayan öğretmen diye bir kavram olmayacağını söyledi.

“TIPIŞ TIPIŞ (RASMUSSEN'E) OY VERDİ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde emekliler için intibak yasasını çıkaracaklarını, YÖK'ü kaldıracaklarını, öğrencilerin yurt sorununu da iki yıl içinde çözeceklerini söyledi.

YGS'de şifre iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, “Kopya yoksa şifre niye var” sorusuna halen bir cevap alamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bu sorunun cevabı hala havada. Efendim 'savcı bakmış da kopyayı tespit edememiş.' Eğer sen önce sonucu açıklarsan, efendim 'kopya yok' dersen zaten yargı senin emrinde, o da senin dediğini tasdik ediyor. 1 milyon 700 bin çocuğun günahı, ahı Ankara'da oturanların boynundadır” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında taşeron işçi uygulamasına son vereceklerini söyledi.

İktidar olmaları halinde ilk dört ayda Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkaracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Naylon faturacıların Maliye Bakanlığı yapmadığı bir Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. Ahlak her şeyin temelidir. O temeli yeniden sağlıklı bir şekilde inşa edeceğiz. Tek umudum var, tek gücüm var, o da sizsiniz. Ben hiç kimsenin önünde diz çökmedim, hiçbir ülkeye gidip 'bana destek verin' demedim, hiçbir yerden talimat almadım. Talimat alacaksam Türk milletinden alacağım ben” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda güvercin uçurdu.

Öte yandan Çankırı mitingi öncesinde Eldivan, Şabanözü, Orta ilçelerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, buralardaki kısa konuşmalarında vatandaşlardan oy istedi. Kılıçdaroğlu, Orta ilçesindeki konuşmasında Başbakan Erdoğan'a televizyon ekranında buluşma çağrısını yineledi.

Başbakan Erdoğan'ın halka verdiği sözü tutmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Rasmussen kendi ülkesinde Başbakan iken Peygamber Efendimizin karikatürü çizilmişti. Türkiye'de de tepki çekmişti, hatırlarsınız. Başbakan çıkıp NATO Genel Sekreteri seçiminde 'Rasmussen'e oy vermeyeceğim' dedi, 'eyvallah' dedik ama gidip tıpış tıpış oy verdi. Bunları bilmenizi isterim” dedi.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle